fot. flickr.com

Ministerstwo Energii: polska infrastruktura przesyłu energii jest bezpieczna

Polska infrastruktura przesyłu energii – mimo zaawansowanego wieku – jest bezpieczna – zapewnia Ministerstwo Energii. Jest to odpowiedź na interpelacje poseł Iwony Michałek.

Ponad 70 proc. napowietrznych linii średnich napięć wybudowano 25 lat temu. Od tego czasu nie były one wymieniane, ani modernizowane. Przeszły jedynie konieczne przeglądy i remonty. Najbardziej zużyte są linie napowietrzne wysokiego napięcia – 110 kV oraz sieć średnich napięć.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że sieci dużego napięcia wymagają przede wszystkim rozbudowy. Wynika to m.in. z rosnącego uprzemysłowienia Polski.

– Jeśli chodzi o nasze sieci energetyczne dużego napięcia, czyli powyżej 110 kV, to te sieci energetyczne są tymi głównymi, które dochodzą do poszczególnych dużych miejscowości. Wymagają one modernizacji, ale w większości także rozbudowy wynikającej z coraz większego uprzemysłowienia Polski. Pojawiają się miejsca, tak jak wschodnia Polska, która ma kłopoty z lokalizacją przemysłu, ponieważ nie ma odpowiednich sieci energetycznych, żeby umożliwiać budowę zakładów przemysłowych – zaznaczył Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii dodał, że modernizacji w pierwszej kolejności wymagają źródła zasilania, czyli elektrownie. Koszt ich rewitalizacji szacowany jest na dziesiątki miliardów złotych.

Obecnie Polska posiada około 50,  200 – megawatowych elektrowni. 15 z nich w najbliższych latach powinna zostać odłączona od zasilania.

RIRM

drukuj