Audyt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Ministerstwo Energii przeprowadziło audyt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Drenaż firmy przez osiem lat i nietrafione inwestycje – to główne obciążenia spółki prowadzonej za rządów PO–PSL.

Kontrola w Jastrzębskiej Spółce Węglowej została przeprowadzona z inicjatywy Ministerstwa Energii. Przeanalizowano działalność spółki w latach 2005-2016. Audyt wykazał szereg błędnych decyzji.

Przez minione lata były marnowane pieniądze na sponsoring i doradztwo, a także nietrafione inwestycje – mówi Grzegorz Matusiak – przewodniczący zespołu audytowego.

– Z drenażu wynika, że 365 milionów przekazano na wszelkiego rodzaju doradztwa, obsługę prawną, sponsoring, reklamy, natomiast z nietrafionych inwestycji trzeba wymienić przede wszystkim Różany Gaj, w który zainwestowano blisko 28 milionów, z czego wartość takiego obiektu to na dzisiaj 24 miliony – podkreśla Grzegorz Matusiak, przewodniczący zespołu audytorskiego.

Tylko w 2014 roku zadłużenie spółki wzrosło o 2,7 mld zł, do prawie 8 mld złotych. W ocenie zespołu audytowego wątpliwości budzi też prywatyzacja spółki. Jastrzębska Spółka Węglowa zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w lipcu 2011 roku. Cały zysk z akcji – 5 mld zł – przejął Skarb Państwa. Na inwestycje i rozwój spółki nie zostawiono nic.

– Dzisiaj Jastrzębska Spółka Węglowa jest w bardzo trudnej sytuacji, ale miejmy nadzieję, że Ministerstwo Energii, które bardzo aktywnie przystąpiło do działań naprawczych, i nowy zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej doprowadzi tę spółkę do takiej sytuacji, aby przede wszystkim rodziny były bezpieczne i miały pracę i z drugiej strony było zapewnione bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Piotr Gawlik podkreśla, że wnioski płynące z tego audytu będą wykorzystane w pełnym zakresie w celu naprawy spółki.

– Jesteśmy w trudnym procesie restrukturyzacji, więc takie informacje, takie wnioski, które będą przedstawione, z którymi się zapoznamy oczywiście ze strony audytorów, będą dla nas ogromnym wsparciem i posłużą nam na stworzenie jeszcze lepszego planu restrukturyzacji – zaznacza Tomasz Gawlik, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Szczegóły audytu zostaną wkrótce upublicznione

– Dopiero szczegółowe przedstawienie tych wyników dla załogi i zarządu będzie mogło nastąpić po zatwierdzeniu takiego wniosku przez Radę Nadzorczą. Zobowiązałem dzisiaj przed zarządem i stroną społeczną, że jako przedstawiciel jednego z właścicieli, czyli Skarbu Państwa złoże wniosek formalny o to, żeby ten audyt stał się dokumentem publicznie dostępnym – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl