fot. twitter.com/MinSrodowiska

Minister Szyszko na posiedzeniu ministrów środowiska V4

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wziął udział w spotkaniu Ministrów Środowiska Państw Grupy Wyszehradzkiej (11 października 2017 r.). W agendzie rozmów znalazły się takie zagadnienia, jak polityka klimatyczna oraz gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ).

Spotkanie zostało zorganizowane przez węgierskie Ministerstwo Rolnictwa, gdyż Węgry sprawują obecnie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Odbyło się ono w rozszerzonej formule V4+4 z udziałem delegacji z Czech, Polski, Słowacji, Węgier, a także Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii.

W trakcie spotkania minister Jan Szyszko podkreślił, że współpraca z krajami V4 jest bardzo ważna, gdyż umożliwia wypracowanie wspólnych stanowisk, które są następnie prezentowane m. in. na forum Unii Europejskiej. Minister zaznaczył, że szczególnie potrzebne jest współdziałanie w zakresie przyszłych zasad unijnej polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, w tym zobowiązań dotyczących redukcji emisji CO2.

„Nie mam wątpliwości, że potrzebne jest większe zaangażowania ze strony grupy V4+4 w opracowywaniu wspólnego stanowiska w tym obszarze. Polityka ta może mieć bowiem znaczące konsekwencje dla gospodarek krajowych. Dlatego musi być ona sprawiedliwa i możliwa do realizacji przez poszczególne państwa” – zaznaczył minister Jan Szyszko.

MŚ/RIRM

drukuj