fot. PAP/Marian Zubrzycki

Minister rolnictwa: Rząd chce odtworzyć polskie przetwórstwo i skrócić drogę „od pola do stołu”

Rząd chce odtworzyć polskie przetwórstwo i skrócić drogę „od pola do stołu” – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus. Polityk dodał, że w te działania wpisuje się ogłoszony w środę przez Prawo i Sprawiedliwość program „Lokalna półka” – podkreślał minister rolnictwa na panelu dotyczącym sektora rolno-spożywczego.

Robert Telus zaznaczył, że błędy popełnione przez poprzednią ekipę rządzącą spowodowały, że polski rolnik nie decyduje obecnie o cenach swoich produktów.

– Nasi poprzednicy popełnili dwa bardzo ważne błędy w historii. Chodzi o sprzedanie polskiego przetwórstwa i polskiego handlu, czyli polskich sieci. To spowodowało, że polski rolnik w tej chwili nie decyduje o cenach swojego produktu, tylko decydują o tym koncerny. Musimy do tego wrócić. „Lokalna półka” (drobna rzecz) dąży do tego, żeby rolnik swój surowiec zebrał, mógł go przetworzyć i otworzyć przetwórstwo – wskazał szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.  

Program „Lokalna półka” nakłada na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązek posiadania w ofercie minimum 2/3 produktów spożywczych od polskich producentów. Przewiduje on także, że kraj pochodzenia produktów będzie oznaczony na paragonie tak, aby każdy z konsumentów mógł dowiedzieć się, skąd pochodzi towar.

„Lokalna półka” to kolejny element reformy polskiego rynku rolnego, którą wdraża rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zjednoczona Prawica wprowadziła już m.in. przepisy o rolniczym handlu detalicznym, które ułatwiają rolnikom bezpośrednią sprzedaż swoich produktów. [więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl