fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Minister rolnictwa chce zakładać nowe wsie

Lokowanie nowych wsi na państwowych gruntach proponuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W resorcie trwają prace nad przepisami dla młodych rolników chcących prowadzić gospodarstwa.

Wsie miałyby być tworzone głównie na terenach Polski zachodniej i północnej. Resort chce zaproponować młodym gospodarzom, by się tam osiedlali. Ziemię maja otrzymać od państwa na korzystnych warunkach. Eksperci wskazują, że lokowaniem powinny zostać objęte przede wszystkim gospodarstwa o określonym profilu produkcji.

Zbigniew Obrocki, wiceszef „Solidarności” Rolników Indywidualnych mówi, że taki kierunek reformy jest korzystny dla polskiego rolnictwa.

Mówimy o pojedynczych gospodarstwach. Jest możliwość wyłączenia ziemi i oddania jej rolnikowi. Oczywiście za tym musza iść odpowiednie kredyty, bo to, że się da rolnikowi ziemię to jest za mało. To nie jest taka prosta sprawa. Jak do tego rząd podejdzie? Czy będą na to odpowiednie pieniądze? Zobaczymy. My jesteśmy za tym. Dużo tych młodych ludzi, chętnych do gospodarowania, do zakładania gospodarstw wyjechało za granicę. Teraz trzeba stworzyć odpowiednie warunki, zachęcić ich, żeby oni chcieli wrócić do Polski, a ci co zostali, żeby rzeczywiście chcieli podjąć się tego ryzyka gospodarowania – powiedział wiceszef „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Zbigniew Obrocki przypomniał, że za rządów koalicji PO-PSL miał miejsce masowy wykup polskiej ziemi prze obcokrajowców. Problem dotknął szczególnie województwo Zachodniopomorskie.

Procederowi miało zapobiec wtrzymanie sprzedaży państwowych gruntów z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Decyzję taką podjął minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

RIRM

drukuj