By MSgt John Nimmo Sr. - http://www.defenseimagery.mil/imageRetrieve.action?guid=90198a13655418c161d8c935961bc4bb302bc538&t=2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26519609

Minister Mariusz Błaszczak podpisze umowę w sprawie kupna F-35

W najbliższy piątek resort obrony narodowej podpisze w Dęblinie umowę na zakup 32 wielozadaniowych myśliwców piątej generacji F-35. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował dziś w mediach społecznościowych, że  wartość umowy wyniesie 4 mld 600 mln dolarów.  

Resort obrony podkreślił, że zakup F-35 to przełomowe wydarzenie w modernizacji technicznej polskiej armii. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wskazał, że to kolejny przejaw odchodzenia od sprzętu postsowieckiego.

Pierwsze samoloty F-35 – jak mówił wiceszef MON – trafią na wyposażenie polskiej armii w 2024 roku. Szczegóły umowy poznamy w najbliższy piątek.

– Te samoloty trafią na wyposażenie wojska już w 2024 roku, chociaż przez pierwszy okres pozostaną na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie będą się szkolić na nich polscy piloci. Szczegóły samej transakcji i umowy zostaną podane w najbliższy piątek podczas uroczystego podpisania umowy w Dęblinie. Będzie to miało miejsce w godzinach popołudniowych – wskazał wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

Zakup samolotów bojowych piątej generacji zakłada plan modernizacji technicznej na lata 2021-35. Według deklaracji koncernu Lockheed Martin polscy piloci mogliby się zacząć szkolić na F-35 w 2024 roku. Pierwsze maszyny do Polski przylecą zapewne w latach 2025–2026.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl