fot. PAP/Marcin Bielecki

Minister J. Brudziński podziękował strażakom za zaangażowanie przy gaszeniu pożaru kościoła św. Piotra i Pawła

Szef MSWiA Joachim Brudziński podziękował w niedzielę funkcjonariuszom Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku za zaangażowanie i profesjonalizm przy gaszeniu pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku.

„Dziękuje i gratuluję funkcjonariuszom KW PSP GDANSK za ich zaangażowanie i profesjonalizm przy gaszeniu pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Jak zawsze daliście radę” – napisał na Twitterze minister.

Jak powiedział w niedzielę rano PAP Jacek Jakubczyk rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, pożar kościoła św. Piotra i Pawła został zlokalizowany i opanowany. Wyjaśnił, że strażakom udało się nie dopuścić do przeniesienia się ognia na główną część dachu.

Straż pożarna została poinformowana o pożarze tuż po godz. 6 rano w niedzielę. Płonął dach nad zakrystią kościoła św. Piotra i Pawła. Na miejscu pracowało 28 zastępów – około stu strażaków.

Kościół św. Piotra i Pawła znajduje się na Starym Przedmieściu. Budowę świątyni rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po licznych zniszczeniach, w tym pożarach, do których doszło m.in. w 1424 r., 1521 r. i 1580 r. Także w czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię zniszczył pożar. Stopniowo była ona odbudowywana.

Wśród najcenniejszego wyposażenia świątyni są m.in. gotycka chrzcielnica z XV wieku, Kaplica Uphagenów z zachowanym epitafium w formie antycznej oraz rokokowa drewniana obudowa, kolekcja żyrandoli z XVII wieku, barokowy ołtarz główny i stalle renesansowa z XVII w.

PAP/RIRM

drukuj