fot. twitter.com/MF_GOV_PL

Minister finansów dla „Naszego Dziennika”: Uczestnictwo w PPK będzie opłacalne

Pracownicze Plany Kapitałowe są prywatnym, dobrowolnym i długoterminowym programem oszczędnościowym; mam pełne przekonanie, że uczestnictwo w PPK będzie opłacalne – powiedziała w wywiadzie dla środowego wydania „Naszego Dziennika” minister finansów Teresa Czerwińska.

Czerwińska podkreśliła, że celem PPK jest zabezpieczenie potrzeb finansowych obywateli po zakończeniu przez nich aktywności zawodowej.

„Ma on szansę stać się tak naprawdę pierwszym masowym prywatnym programem oszczędnościowym dla wszystkich zatrudnionych osób” – powiedziała. W tym kontekście zwróciła również uwagę na akumulację dodatkowego krajowego kapitału, który jej zdaniem „zwiększy potencjał wzrostu gospodarczego Polski”.

Szefowa Ministerstwa Finansów zaznaczyła, że zgromadzone w ramach PPK środki stanowią prywatną własność uczestnika programu.

„Ponadto uczestnictwo w tym programie jest w pełni dobrowolne. Należy pamiętać, że na początku wszyscy pracownicy zostaną do systemu zapisani automatycznie. Aby zrezygnować z uczestnictwa w programie, pracownik będzie musiał złożyć u pracodawcy odpowiednią deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK” – powiedziała.

Pytana, czy nie grozi nam „powtórka z OFE” i czy nie dojdzie kiedyś do kolejnego upaństwowienia prywatnych funduszy, minister odparła, że PPK i OFE to dwa różne instrumenty.

„PPK są prywatnym, dobrowolnym i długoterminowym programem oszczędnościowym, a OFE to element powszechnego systemu emerytalnego” – zaznaczyła szefowa Ministerstwa Finansów.

„Najważniejszą różnicą jest fakt, że środki gromadzone w PPK – w przeciwieństwie do środków gromadzonych w ramach powszechnego systemu emerytalnego (ZUS i w OFE) – nie stanowią części obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne. Nie są więc daninami publicznym w rozumieniu ustawy o finansach publicznych” – powiedziała Teresa Czerwińska. Jak dodała, wpłaty do PPK dokonywane są już po opodatkowaniu wynagrodzenia uczestników.

Na pytanie, czy wszystkim opłaca się przystąpić do PPK, odpowiedziała: „Oczywiście, mam pełne przekonanie, że uczestnictwo w PPK będzie opłacalne”.

„Choć ostateczny wybór należy do pracowników, to jednak my ze swojej strony zachęcamy wszystkich do oszczędzania w ramach PPK” – dodała minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl