fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Minister edukacji i nauki zapowiada rozwiązania prawne zwiększające kompetencje kuratorów oświaty

Będę przedstawiał rozwiązania prawne, które będą zwiększały kompetencje kuratorów oświaty w zakresie nadzoru pedagogicznego – zapowiedział w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek był pytany w TV Republika o reakcję resortu edukacji na ewentualne ingerencje samorządów w szkołach – np. w Warszawie – na rzecz postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

„Organ prowadzący (szkoły), czyli samorząd terytorialny – w większości przypadków to jest właśnie samorząd – nie ma prawa ingerowania w treści nauczania w szkołach i w podstawy programowe. To jest domena Sejmu, Senatu, władzy centralnej, którą w tym zakresie reprezentuje minister edukacji i nauki i kuratorzy w poszczególnych województwach” – odpowiedział minister, dodając przy tym, że „sukcesywnie wzmacnia” kuratorów oświaty w granicach ich obecnych kompetencji.

„Ale będę przedstawiał również rozwiązania prawne, które będą zwiększały właśnie kompetencje kuratorów w zakresie nadzoru pedagogicznego” – zapowiedział.

Przypomniał też, że zadaniem samorządów, które reprezentują mieszkańców gmin czy miejscowości, jest zadbanie o warunki nauczania w szkołach np. o to, żeby dana szkoła była dobrze wyposażona.

„To jest naturalne zadanie własne samorządów, natomiast co do treści programowych, treści nauczanych w szkołach, to tutaj nadzór pedagogiczny jest jednoznacznie po stronie władzy centralnej reprezentowanej przez ministra edukacji i nauki i kuratorów” – zaznaczył Przemysław Czarnek.

„I tutaj będziemy stać na straży wszystkich kompetencji, a także wzmacniać działania kuratorów po to, żeby do sytuacji skandalicznych, sprzecznych z prawem oświatowym, nie dochodziło w przyszłości” – wskazał szef resortu.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl