Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa udaje się z wizytą do obozów dla uchodźców w Jordanii

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa udaje się w sobotę z czterodniową wizytą do Jordanii, w ramach której odwiedzi m.in. obozy dla uchodźców Zaatari i Azraq. Wizyta – jak poinformowała Kempa PAP – ma na celu rozpoznanie zakresu potrzeb w regionie.

Poza wizytą w obozach minister ds. pomocy humanitarnej spotka się także z ambasadorem UE w Jordanii Andrea Fontaną, dyrektorem biura UNICEF w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Geertem Cappelaerem, reprezentującym UNICEF w Jordanii Robertem Jenkinsem oraz ministrem ds. planowania i współpracy międzynarodowej Jordanii Imadem Fakhourym.

Kempa w rozmowie z PAP podkreśliła, że jej wizyta w obozach dla uchodźców związana jest z rozpoznaniem zakresu potrzeb w regionie, od którego będzie zależała ewentualna dalsza pomoc humanitarna polskiego rządu w Jordanii.

Jak dodała polski rząd angażuje się w pomoc w regionie m.in. poprzez przekazanie ok. 2 mln zł na program realizowany przez UNICEF, w wyniku którego zakupiona zostanie odzież dla dzieci.

„Teraz w Jordanii jest taki okres, kiedy znacznie spadają temperatury i trzeba tym ludziom pomóc przez dostarczenie odzieży czy koców. Wiemy, że jest też bardzo dużo innych potrzeb i będziemy na ten temat rozmawiać m.in. z ministrem Fakhourym, przedstawicielami organizacji pomocy czy ambasadorem UE w Jordanii” – powiedziała Beata Kempa.

Minister podkreśliła, że istotne jest również rozpoznanie w zakresie ewentualnej pomocy medycznej, dlatego w polskiej delegacji znajdą się również lekarze, którzy pomogą w zabezpieczeniu medycznym obozów oraz we wskazaniu ewentualnych możliwości pomocy polskiego rządu w tym zakresie.

„Mam nadzieję na dobre rozmowy i na to, że to rozpoznanie będzie dla nas pomocne przy planowaniu pomocy humanitarnej w tym bardzo ważnym regionie po to, żeby odciążyć Jordańczyków, i, co najważniejsze, żeby ci ludzie nie musieli podejmować decyzji o wyemigrowaniu do krajów południa Europy” – zaznaczyła Beata Kempa.

Poinformowała również, że polski rząd środki finansowane na pomoc humanitarną w Jordanii przekazał właśnie za pośrednictwem UNICEF-u, jednak w związku z pojawiającym się zapotrzebowaniem polska delegacja dostarczy również przybory szkolne dla znajdujących się w obozach dzieci i młodzieży.

„W jednym z obozów jest kilkanaście tysięcy dzieci, stąd pojawiła się prośba, żeby wyposażyć chociaż kilka klas, wiec na ile oczywiście jesteśmy w stanie w sensie technicznym, to taką pomoc zawieziemy. Zaoferowali się również darczyńcy, którzy pomogą w kompletowaniu przyborów szkolnych” – zapewniła Beata Kempa.

Minister ds. pomocy humanitarnej podkreśliła, że rząd w przyszłości zamierza współpracować nie tylko z UNICEF-em, ale także z innymi organizacjami pomagającymi na miejscu, w tym m.in. z Pomocą Kościołowi w Potrzebie i Caritasem.

„To kwestia tego, żeby polski rząd za moim pośrednictwem zorientował się, jaka jest pilność i gradacja potrzeb po to, żeby skoordynować pomoc humanitarną i żebyśmy mogli wspomóc tam, gdzie ta pomoc jest najpotrzebniejsza, najpilniejsza i najbardziej realna do wykonania. Wielki ukłon w stronę wszystkich organizacji pozarządowych, które pomagają tam, na miejscu” – dodała Beata Kempa.

Minister Kempa zapowiedziała, że w najbliższym czasie rząd zamierza również opublikować statystyki dotyczące prowadzonych akcji pomocny humanitarnej. Według niej ze wstępnych szacunków wynika, że z rządowych środków udało się pomóc ok. 13 tys. osób w Syrii w zakresie opieki medycznej.

Według danych UNHCR z początku stycznia bieżącego roku w obozie Zaatari znajduje się ponad 78 tys. uchodźców, spośród których niecałe 30 proc. stanowią osoby poniżej 18 roku życia. Obóz, o powierzchni ponad 5 km kw, został założony w 2012 r., mieści się nieopodal granicy z Syrią i jest największym obozem dla uchodźców na terenie kraju.

Z kolei w obozie Azraq, położonym znacznie bliżej stolicy Jordanii – Ammanu, według danych UNHCR znajduje się w chwili obecnej ponad 53. tys. uchodźców. Struktura wiekowa jest zbliżona do obozu Zaatari.

W całej Jordanii przebywa obecnie ponad 655 tys. uchodźców łącznie w 12 muhafazach (prowincjach), w których mieści się 5 obozów. Największa ilość uchodźców znajduje się na terytorium gubernatorstwa Ammanu. Poza Syryjczykami na terenie całego kraju znajduje się również duża liczba uchodźców palestyńskich.

Departament ds. Pomocy Humanitarnej, na którego czele jest była szefowa KPRM Beata Kempa, został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na początku stycznia. Do jego zadań należy m.in. koordynacja pomocy do krajów potrzebujących np. w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl