fot. Mateusz Marek / Nasz Dziennik

Min. Ziobro: Sprawiedliwość wymaga, by sprawca, któremu wymierzono karą, tę karę odbył

Uważamy, że sprawiedliwość i zasada równości wobec prawa wymaga, by sprawca, który popełnił zło, za które wymierzono mu karą, tę karę odbył – podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, nawiązując do projektu ustawy MS, który pozwoliłby na sumowanie wyroków za przestępstwa.

O projekt ustawy w tej sprawie minister był pytany we wtorek w radiowej Jedynce.

„Mogłoby się zdarzyć, że sprawca zostałby skazany np. za kilka przestępstw zagrożonych karą 25 lat ograniczenia wolności i mogłoby to być ponad 100 lat pozbawienia wolności. Uważamy, że sprawiedliwość i zasada równości wobec prawa wymaga, by sprawca, który popełnił zło i za które wymierzono mu daną karą, tę karę odbył” – powiedział Zbigniew Ziobro.

Jego zdaniem w obecnym stanie prawnym „sprawca, który popełnia bardzo wiele przestępstw dostaje nagrodę, poprzez zastosowania tzw. kary łącznej”.

„Ta kara jest z zasady mocno redukowana. Można nawet rzec, że opłaca się sprawcy popełnić bardzo wiele przestępstw niż popełnić jedno, czy dwa przestępstwa” – podkreślił minister.

Zwrócił uwagę, że według projektu ustawy osoba, której zsumowano by wyroki mogłaby się starać o przedterminowe zwolnienie, dopiero po odbyciu połowy kary.

PAP/RIRM

drukuj