fot. PAP

Min. Zdrowia: w tym tygodniu zostanie opublikowane rozporządzenie ws. ograniczenia pracy personelu medycznego w wielu miejscach

W tym tygodniu zostanie opublikowane rozporządzenie w sprawie ograniczenia pracy personelu medycznego w wielu miejscach – informuje resort zdrowia. Wcześniej ministerstwo sygnalizowało, że zakaz będzie dotyczył głównie szpitali jednoimiennych. Obostrzenie ma objąć medyków leczących chorych na COVID-19.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że chodzi o bezpieczeństwo innych placówek służby zdrowia, pacjentów i medyków z innych szpitali. Dodał, że pracownicy medyczni będą mieli prawo do dofinansowania w związku z utraconymi w ten sposób dochodami.

– Osoby, które utracą na tym zakazie pracy – to dotyczy całego personelu medycznego, a nie tylko lekarzy – będą mogli liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa do kwoty 10 tys. zł względem utraconych dochodów. Chcemy również takie zalecenie skierować dla DPS-ów, żeby tam również był zakaz pracy w innych placówkach, aby tam także to wynagrodzenie było uzupełniane, jeżeli ktoś utraciłby zarobki z powodu pracy tylko i wyłącznie w jednym miejscu – wyjaśnił.

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że obecnie w szpitalach i na oddziałach zakaźnych przebywa 2690 osób, z czego 146 korzysta z respiratorów.

Według najnowszych danych resortu zdrowia dotychczas w Polsce potwierdzono 10 346 zakażeń koronawirusem, zmarło w sumie 435 osób. Wyzdrowiało 1740 osób.

RIRM

drukuj