fot. PAP/Tomasz Wiktor

Min. Z. Ziobro: Nie odpuszczamy lichwiarzom; kolejny akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępców

Nie odpuszczamy lichwiarzom. Prokuratura w Gdańsku skierowała kolejny akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępców wyłudzających domy i mieszkania – poinformował minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

https://twitter.com/ZiobroPL/status/1544546935150743552

„Nie odpuszczamy lichwiarzom! Prokuratura w Gdańsku skierowała kolejny akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępców wyłudzających domy i mieszkania. Oskarżono już 41 osób, wśród nich są notariusze. 250 pokrzywdzonych straciło przez nich ponad 33 mln zł” – napisał na Twitterze minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Jak poinformowała wcześniej rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, Marzena Muklewicz, śledczy skierowali do sądu kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową. Objęto nim dwóch oskarżonych, którym zarzucono popełnienie łącznie 27 przestępstw na szkodę 22 pokrzywdzonych.

Marzena Muklewicz dodała, że zarzuty aktu oskarżenia dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 100 tys. zł do 320 tys. zł – łącznie o wartości 3,2 mln zł.

„Oskarżonym zarzucono również działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczynienie sobie z popełnienia przestępstwa stałego źródła dochodu” – dodała rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.

Obecny akt oskarżenia jest już kolejnym, szóstym aktem skierowanym w tej sprawie do sądu. Łącznie skierowano do sądów akty oskarżenia przeciwko 41 podejrzanym. Zarzucono im popełnienie łącznie ponad 420 przestępstw na szkodę ponad 250 pokrzywdzonych. Utracili oni nieruchomości warte ponad 33 mln zł. Wśród oskarżonych są też notariusze, którym zarzucono popełnienie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przestępstw niedopełnienia obowiązków związanych z rzetelnym sporządzaniem aktów notarialnych, czym ułatwiali przejęcie nieruchomości.

Niezależnie od prowadzonego śledztwa gdańscy prokuratorzy podejmują działania cywilnoprawne na rzecz osób pokrzywdzonych, które wskutek oszukańczego procederu utraciły swoje nieruchomości. Ich wynikiem są orzeczenia o wstrzymaniu egzekucji z nieruchomości, wyroki stwierdzające nieważność zawartych umów, postanowienia o uzgodnieniu treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Ponadto prokuratorzy występują do sądu z wnioskami o wpis ostrzeżenia do ksiąg wieczystych o toczącym się postępowaniu przygotowawczym, z pozwami o zapłatę na rzecz pokrzywdzonych. W Prokuraturach Okręgowych podległych Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zarejestrowano łącznie ponad 180 spraw cywilnych z ww. kategorii. W znacznej części z nich zapadły już wyroki uwzględniające powództwo prokuratora.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl