fot. pixabay.com

Brazylia: szef komisji wyborczej ostrzega przed niepokojami społecznymi

Brazylia jest zagrożona poważniejszym incydentem niż atak na Kapitol USA z 6 stycznia 2021 roku – ostrzegł w środę Edson Fachin, szef trybunału wyborczego – poinformowała agencja Reutera.

„Możemy doświadczyć incydentu jeszcze bardziej dotkliwego niż 6 stycznia na Kapitolu” powiedział Edson Fachin podczas wystąpienia w Wilson Center w Waszyngtonie.

Jego uwagi pojawiły się po najnowszych sondażach, które pokazują, że obecny prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, pozostaje przed wyborami, które odbędą się w październiku, w tyle za byłym prezydentem Luizem Inacio Lulą da Silvą.

Jair Bolsonaro podał w wątpliwość system głosowania, nie podając dowodów, posuwając się nawet do groźby odrzucenia niekorzystnego wyniku.

Edson Fachin zastrzegł też, że nie zaakceptuje żadnej ingerencji w proces wyborczy. Zaangażowanie sił zbrojnych Brazylii w wyścig prezydencki musi być oparte na współpracy i nigdy nie może być ingerencją – dodał.

Na początku tego roku trybunał wyborczy stworzył komisję do spraw zapewnienia jawności z przedstawicielami instytucji publicznych, w tym wojska, aby zapewnić większe bezpieczeństwo procesu głosowania.

Przywódcy wojskowi stwierdzili, że siły zbrojne uszanują każdy wynik wyborów. Mimo to, niektórzy wojskowi powielili komentarze Bolsonaro o potencjalnych słabościach brazylijskiego systemu głosowania.

„Najwyraźniej nie zaakceptujemy tego typu okoliczności. Współpraca tak, interwencja nigdy” oświadczył Fachin.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl