fot. PAP/Piotr Polak

Min. Z. Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości przeznaczy 4 mln zł na sprzęt w jednym z kieleckich szpitali

Chcę, by do końca przyszłego roku uruchomiono program, w ramach którego środki z Funduszu Sprawiedliwości będą trafiać także do szpitali poinformował w poniedziałek szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak dodał, 4 mln zł na sprzęt ratujący życie trafi już teraz do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Na konferencji prasowej w kieleckim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym Ziobro podkreślał, że w jego opinii jest rzeczą „słuszną”, by pieniądze wypracowane przez osoby skazane „trafiały tam, gdzie mogą służyć ratowaniu zdrowia i życia osób”.

„To jest, myślę, szlachetny cel” – ocenił.

Jak podkreślił, właśnie dlatego uznał, że formuła Funduszu Sprawiedliwości powinna być rozszerzona. Przypomniał przy tym, że najpierw wsparcie ponad 100 mln zł z tego funduszu trafiło do Ochotniczej Straży Pożarnej.

Minister podkreślał, że to często OSP jako pierwsza pojawia się na miejscu wypadków, jednak później ich ofiary trafiają do szpitali, w których często brakuje nowoczesnego sprzętu zwiększającego szanse na przeżycie.

„Dostęp do nowoczesnych urządzeń diagnostycznych, np. tomografu komputerowego, może mieć znaczenie dla podjęcia skutecznej terapii” – wskazał.

„W związku z tym podjąłem decyzję o tym, aby do końca przyszłego roku (…) uruchomić program, by te środki, którymi dysponujemy, były w dużym stopniu zaangażowane w wyposażanie szpitali, zwłaszcza tych oddziałów związanych z bezpośrednim ratowaniem ludzkiego życia osób z wypadków drogowych czy osób, które w inny sposób stały się ofiarami przestępstwa” – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak poinformował, na nowy sprzęt ratujący życie dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach – w tym właśnie nowej generacji tomograf komputerowy – Fundusz Sprawiedliwości przeznaczy 4 mln zł.

Min. Zbigniew Ziobro podkreślił, że nie jest to pierwsza inicjatywa tego rodzaju, ponieważ Fundusz Sprawiedliwości wcześniej dofinansował Klinikę Budzik zajmującą się osobami pogrążonymi w śpiączce.

„Ten program jeszcze bardziej otworzył nam oczy na potrzeby w tym obszarze” – dodał minister.

PAP/RIRM

drukuj