Polska z kontraktem na rozpoznanie geologicznego dna morskiego na środkowym Atlantyku

Ministerstwo Środowiska podpisało kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego. Umowa pozwoli na prowadzenie badań i rozpoznania geologicznego dna morskiego na południe od archipelagu wysp Azory na Atlantyku. W razie odnalezienia złóż surowców Polska jako pierwsza będzie mogła je wydobywać.

Na tym terenie mogą znajdować się bogate złoża miedzi oraz srebra. Wartość tej kopaliny może sięgać setek miliardów złotych brutto. Podpisany kontrakt jest ważny przez 15 lat.

To nie jedyna umowa na wydobycie metali, jaką będziemy chcieli uzyskać – podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska oraz Główny Geolog Kraju.

– Kontrakt wszedł w życie z dniem 12 lutego bieżącego roku. Jest elementem realizacji programu rządowego, przyjętego w sierpniu 2017 roku, programu pod nazwą Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów. Tam przewidywane jest uzyskanie trzech kontraktów na różne metale, na różne zasoby geologiczne metali na dnach oceanów będących w jurysdykcji Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Można powiedzieć, że od 12 lutego jesteśmy w pierwszej lidze światowej, jeśli chodzi o badania geologiczne dna oceanicznego – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Na realizację Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów rząd przeznaczy ponad pół miliarda złotych.

W ramach programu przewidziano m.in. pozyskiwanie praw do działek dna oceanicznego będących pod jurysdykcją Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego ONZ, a także rozwój technologii w tej dziedzinie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl