fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Min. Sprawiedliwości złożyło wniosek o pozwanie Niemiec przed TSUE

Resort sprawiedliwości złożył do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wniosek o pozwanie Niemiec przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej za naruszenie traktatów Unii Europejskiej przez upolitycznienie sądownictwa.

W piśmie do rządu Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje o podważenie nominacji sędziów federalnych i landowych w Niemczech. Ponadto wnioskuje o ustanowienie środka tymczasowego oraz kary w wysokości 40 milionów euro dziennie.

Do szczegółów wniosku dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”, który podał, że w konkluzjach pisma pojawia się stwierdzenie, że gdyby uznać orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE wydane wobec Polski, a Niemcy je za takie uznają, to ich rozwiązania powinny zostać poddane testowi przed TSUE.

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości, Marcin Warchoł, podkreśla, że cała sprawa ma pokazać hipokryzję Niemiec, które inspirują w UE agresywne działania wobec Polski. [czytaj więcej]

– Wytoczenie sprawy przeciwko Niemcom ma na celu pokazanie hipokryzji tych, którzy nas atakują, samemu mając najbardziej upolityczniony w Europie system powoływania sędziów. Z jednej strony chodzi o równość wszystkich obywateli, a z drugiej o równość wobec traktatów. Podtrzymujemy stanowisko, że nie można stosować podwójnych standardów. (…) TSUE ma okazję wykazać, że stosuje takie same standardy – wskazuje wiceminister Marcin Warchoł.

Polityk zaznacza, że wobec bezprawnego dyktatu UE i nadużywania uprawnień przez TSUE Polska musi przejść do kontrofensywy. Resort podtrzymuje swoje stanowisko o braku kompetencji unijnego Trybunału do oceny zmian w sądach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl