fot. PAP/Albert Zawada

Min. P. Gliński: Wolne narody nie dadzą się pokonać przez reżimy Łukaszenki i Putina

Wolne narody – polski, białoruski, ukraiński, litewski i wiele innych narodów europejskich – nie dadzą się pokonać przez reżimy Łukaszenki i Putina – powiedział dziś wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W Warszawie trwa wernisaż i uroczyste przekazanie Muzeum Wolnej Białorusi wystawy plakatów „Biało-czerwono-biały”.

W uroczystości bierze udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki oraz żona Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Natalia Pinczuk.

Szef MKiDN zaznaczył, że „wystawa jest kolejnym etapem współpracy pomiędzy naszymi wolnymi narodami w obszarze kultury”.

„Mamy obowiązek wspierać wszelkie inicjatywy kulturalne, ale ta nasza współpraca jest oczywiście znacznie szersza. Jesteśmy razem – Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini – na przekór politycznym żądaniom i politycznej działalności Kremla. To jest tym bardziej ważne, że za dwa dni mamy święto narodowe Białorusi – Dzień Wolności. Obchodzimy go wspólnie, ponieważ wolność naszych narodów jest także gwarancją powodzenia rozwoju całej Europy” – podkreślił szef resortu kultury.

Piotr Gliński przypomniał, że „polskie państwo od samego początku wspiera dążenia narodu białoruskiego do uzyskania pełnej suwerenności państwowej”. „Będziemy wspierali do osiągnięcia sukcesu” – zapewnił. Zaznaczył również, że „dzisiaj jesteśmy także myślami z więźniami politycznymi”.

„Nie ma zgody na te prześladowania i nigdy nie spoczniemy w wysiłkach o uwolnienie więźniów politycznych i Białorusi od reżimu Łukaszenki” – wskazał polityk.

W ocenie szefa resortu kultury, walka o wolność na Białorusi odnosi sukcesy.

„To nie jest tak, że sytuacja jest beznadziejna, choć jest ona bardzo trudna i dramatyczna, co się przejawia w losach indywidualnych osób, które cierpią, które są prześladowane. Widzimy to, że instytucje wolnej Białorusi się rozwijają. Muzeum Wolnej Białorusi jest doskonałym przykładem, może najważniejszej, walki, której się boją dyktatorzy – Łukaszenka i Putin – a mianowicie walki w obszarze kultury (…). Nasze narody nie dadzą się pokonać. Wolne narody – polski, białoruski, ukraiński, litewski i wiele innych narodów europejskich – nie dadzą się pokonać przez reżimy Łukaszenki i Putina – podkreślił szef MKiDN.

Wystawę „Biało-czerwono-biały” tworzą plakaty nawiązujące do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian, która była bezpośrednim następstwem sfałszowanych wyborów prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r. Wystawa swoją premierową ekspozycję miała w plenerowej galerii Muzeum Łazienek Królewskich w drugą rocznicę białoruskich wyborów, 9 sierpnia 2022 r. Potem w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku w ramach kampanii outdoorowej można było ją zobaczyć na ponad 100 podświetlonych wiatach przystankowych w różnych lokalizacjach Warszawy, w tym w ścisłym centrum oraz w kluczowych ciągach komunikacyjnych.

W kolejnych miesiącach ekspozycja, bezpłatnie udostępniona w formie elektronicznej na stronie Narodowego Centrum Kultury była pobierana i eksponowana w różnych miastach i miejscowościach w Polsce, ale też w europejskich stolicach. 8 grudnia 2022 r. plakaty towarzyszyły spotkaniu opłatkowemu Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Białorusinami przebywającymi w Polsce oraz Swiatłaną Cichanouską, liderką białoruskiej opozycji, które odbyło się w Belwederze.

Wystawa jest efektem międzynarodowego konkursu na plakat poświęcony demokratycznym dążeniom społeczeństwa białoruskiego w l. 2020 – 2022, zorganizowanego w lipcu br. przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wsparcia dla projektu udzieliła Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. Finalnie komisja konkursowa oceniła 243 prace odznaczające się wyrównanym, wysokim poziomem artystycznym. Ekspozycję tworzą prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie za ciekawe rozwiązania koncepcyjne i typograficzne oraz skłaniającą do refleksji metaforykę.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl