PAP/Mateusz Marek

Min. P. Gliński na gali Sybilla 2020: Polskie muzealnictwo jest wspaniałe

Polskie muzealnictwo jest naprawdę wspaniałe – powiedział na gali 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020 wicepremier, szef MKDNiS, Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że w 2019 roku polskie muzea odwiedziło 40 mln ludzi.

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbywa się dziś 41. Gala Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020.

Obecny na gali wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przypomniał, że jest to już druga gala organizowana w warunkach pandemicznych.

„Wciąż jesteśmy jeszcze w pandemii, choć mamy nadzieję, że z uwagi na akcję szczepień ta czwarta fala nie będzie taka groźna, ale zagrożenie wciąż jest, stąd przede wszystkim wielkie podziękowania za to, jak państwo pracowaliście, jak polskie muzealnictwo, polskie instytucje muzealne, pamięci, pracowały przez ten trudny okres. Byliśmy w bezpośrednim kontakcie, staraliśmy się wam pomagać, sporo różnych programów i projektów, także tych dot. internetu było wprowadzonych. Mam nadzieję, że to pomogło. Wiemy, że pomogło” – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Wskazał, że „mamy wielki sukces muzealny, ten z 2019 roku, kiedy to 40 mln ludzi odwiedziło polskie muzea”.

„Zawsze porównujemy to do frekwencji kinowej, gdzie było 60 mln ludzi, więc my doganiamy już tę muzę, która wydawała się niedościgniona” – mówił szef resortu kultury i sportu.

Poinformował, że MKDNiS „od 5-6 lat realizuje około 200 różnych projektów, które wzmacniają ofertę muzealną, budują nowe muzea, przekształcają dotychczasowe”.

„Podwoiliśmy liczbę instytucji kultury i muzeów, które są współprowadzone przez państwo, pomagając po prostu tej ofercie, która od lat jest kształtowana i realizowana” – wyjaśnił.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędą się uroczystości otwarcia kolejnych muzeów.

„W grudniu, mam nadzieję, będzie już otwarta wystawa stała w Narodowym Muzeum Techniki. (…) To jeden z tysiąca przykładów, tego, jak potrafią instytucje kultury działać. Dobrze, że ta oferta muzealna szczególnie w ostatnich latach bardzo się wzmacnia” – wskazał.

Podkreślił, że „polskie muzealnictwo jest naprawdę wspaniałe”. Ocenił, że te 40 mln ludzi, które odwiedziło w 2019 roku polskie muzea, będzie dobrym prognostykiem na kolejne lata.

PAP

drukuj