fot. facebook.com/wojewodaCzarnek

Min. P. Czarnek: Będą zmiany w podstawie programowej

Nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zmiany w podstawie programowej. Ruszyły prace nad weryfikacją treści, zawartych w podręcznikach do języka polskiego, historii i WOS-u. O szczegółach minister mówił w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Już wcześniej, wraz z reformą edukacji i likwidacją gimnazjów, zostały zmienione podstawy programowe. Nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślał, że były to zmiany na plus.

– Wiele elementów z tych podstaw, które były wręcz szkodliwe dla uczniów, zostały wyeliminowane – akcentował prof. Przemysław Czarnek.

Na tym jednak praca resortu ma się nie zakończyć. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce kłaść większy nacisk zwłaszcza na wychowanie, za co ma być odpowiedzialna wiceminister Marzena Machałek.

– Pracują już zespoły osób, które weryfikują treści, jakie są zawarte w podręcznikach. Zwłaszcza w podręcznikach do języka polskiego, do historii, do Wiedzy o Społeczeństwie, po to, aby wyeliminować stamtąd treści, które nie pasują do podstaw programowych. Są takie sytuacje jeszcze w tych podręcznikach – wskazał minister edukacji i nauki.

Resort chce też odpowiedzieć na sygnały, jakie docierają ze środowisk oświatowych.

– To sygnały, że podstawa programowa przede wszystkim jest zbyt obszerna, co nie pozwala uczniom na ugruntowanie swojej wiedzy w tych obszarach, które są najważniejsze – mówił prof. Przemysław Czarnek.

Według nowego ministra, zmiany, jakie zostaną przygotowane, będą rzutowały na poziom kształcenia uczniów już w najbliższym czasie.

TV Trwam News

drukuj