Min. Morawiecki: Polski eksport do USA może wzrosnąć nawet o ponad 10 proc.

Polski eksport do Stanów Zjednoczonych może wzrosnąć nawet o ponad 10 proc. – podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Polityk zakończył wczoraj trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych.

W trakcie pobytu w USA wicepremier spotkał się z przedstawicielami nowej amerykańskiej administracji. Rozmawiał m.in. z ministrami handlu i energetyki oraz Kennethem Justerem – doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. gospodarki i handlu.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, nie tylko Polska, ale także Stany Zjednoczone są zainteresowane wzrostem obrotu handlowego pomiędzy oboma krajami.

Polski eksport do USA wzrośnie jeszcze w tym roku, jego wartość może przekroczyć nawet granicę 10 proc. W ocenie wicepremiera amerykańskie firmy widzą postęp w polityce gospodarczej naszego kraju, dostrzegają przy tym liczne inwestycje infrastrukturalne, jakie stoją przed Polską. Dobrą informacją dla inwestorów jest mocny wzrost PKB i niska stopa bezrobocia. Pozyskanie zagranicznych partnerów jest o tyle cenne dla rządu, że – jak wskazuje wicepremier Mateusz Morawiecki – może zatrzymać trwające od 27 lat zadłużanie państwa.

Obecność amerykańskich firm w Polsce to szansa na nowe i dobrze płatne miejsca pracy. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego szczególnie istotne było spotkanie z ministrem energetyki Rickiem Perrym. To kolejny krok w stronę eksportu amerykańskiego gazu do Polski. Polityka USA w tej kwestii zmieniła się za prezydentury Donalda Trumpa. Miejscem odbioru amerykańskiego gazu byłby terminal w Świnoujściu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj