Trwa drugi dzień posiedzenia Sejmu

W drugim dniu posiedzenia Sejmu posłowie zajmują się m.in. nowelizacją ustawy o ochronie środowiska autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Nowe przepisy mają uszczelnić wcześniej przyjęte regulacje zezwalające na wycinkę drzew na prywatnych posesjach.

Nowela ustawy o ochronie środowiska ma umożliwić gminie weryfikację, czy wycinka drzew rzeczywiście nie wiąże się z działalnością gospodarczą. Chcąc wyciąć drzewo, właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić swój zamiar do gminy. Ta będzie miała 14 dni na weryfikację. Jeśli nie wyrazi sprzeciwu, drzewo będzie można wyciąć ze względu na tzw. milczącą zgodę.

Do tej pory w samorządach panowała ogólna niewiedza na temat zagospodarowania przestrzennego – wskazuje minister środowiska prof. Jan Szyszko i dodaje, że nowe prawo przywraca zapis, jaki był obecny w Polsce do roku 1980.

– Każdy z nas, każdy z Polaków – a Polska słynie z tego, że ma tę przepiękną bioróżnorodność i wie, w jaki sposób użytkować zasoby przyrodnicze – każdy z nas będzie mógł kształtować swój układ zieleni tak, jak będzie tego chciał – powiedział minister ochrony środowiska.

W noweli znalazły się także zapisy bezpośrednio dotyczące działalności gospodarczej. Jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę w miejscu, gdzie rosły usunięte wcześniej drzewa, będzie musiał wnieść opłatę za ich wycinkę.

Posłowie zajmą się dziś również rządowym projektem ustawy o rybołówstwie morskim oraz wysłuchają informacji rządu w sprawie trudnej sytuacji w polskim rolnictwie. Wniosek w tej sprawie złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj