fot. PAP/Paweł Supernak

Min. M. Maląg: W nowej edycji programu będziemy uruchamiać 60 mln zł na dofinansowanie tworzenia klubów i domów dla seniorów

Rusza nabór do nowej edycji rządowego programu „Senior Plus”. W jego ramach samorządy mogą wnioskować o wsparcie na tworzenie i utrzymanie Dziennych Domów „Senior Plus” oraz Klubów „Senior Plus”.

Celem programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu w naszym kraju rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów dla seniorów.

Obecnie w Polsce jest ok. 1 tys. takich placówek. Oferują one łącznie 23 tys. miejsc – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

– Kiedy obejmowaliśmy rząd, takich domów i klubów seniora było niespełna 100. Dziś jest ponad 1 tys. takich miejsc. W nowej edycji programu będziemy uruchamiać 60 mln zł na dofinansowanie tworzenia klubów i domów dla seniorów. Jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie na domy do 400 tys. zł, a na kluby do 200 tys. zł. Istotne jest również to, że partycypujemy w kosztach utrzymania, by te miejsca mogły być dalej prowadzone – wskazała minister Marlena Maląg.

Dzienne Domy seniora to miejsca, w których osoby starsze mogą spędzać czas, korzystając z oferty kulturalnej i sportowej, mając przy tym zapewnione posiłki i pomoc w codziennych czynnościach. Kluby „Senior Plus” działają w uproszczonej formule, by z programu mogły skorzystać także mniejsze gminy.

Wnioski na tworzenie i utrzymanie takich placówek samorządy mogą składać do 11 stycznia.  Budżet programu „Senior Plus” na lata 2021-2025 to 300 mln złotych.

RIRM

drukuj