fot. TT/@MarlenaMalag

Min. M. Maląg w Kaliszu: Wyprowadziliśmy Polskę z kąta Unii Europejskiej

Wyprowadziliśmy Polskę z kąta Unii Europejskiej. Nasz rząd jest odpowiedzialny, Polska rozwija się, jest silnym i nowoczesnym państwem – powiedziała w poniedziałek w Kaliszu minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Minister Marlena Maląg wzięła w poniedziałek udział w Wielkopolskim Forum Samorządowym w Kaliszu. W swoim wystąpieniu powiedziała do zgromadzonych, że rządowi Mateusza Morawieckiego zależy na budowaniu Polski równych szans, niezależnie od tego, gdzie ludzie mieszkają – w miasteczkach czy w metropoliach.

„Chodzi o to, by nie dzielić Polaków, ale żeby rozwój był równomierny i dynamiczny we wszystkich regionach” – wyjaśniła.

Zdaniem rządu PiS – jak podkreśliła – bardzo ważna jest inwestycja w kapitał ludzki, w rodziny.

„Kiedy szliśmy do wyborów w 2015 r. podjęliśmy decyzję o tworzeniu dobrego czasu dla polskich rodzin. Można powiedzieć, że program 500 Plus odmienił sytuację polskich rodzin. To był przewrót kopernikański, który nastąpił dokładnie 1 kwietnia 2016 r.” – wskazała.

Przypomniała też, że opozycja nie wierzyła, że bezpośredni transfer pieniędzy, aby zmienić sytuację rodzin, może nastąpić. Tymczasem – jak wskazała – do rodzin trafiło już ponad 230 mld zł.

„Dzięki naszej polityce nastąpił spadek ubóstwa, dzisiaj bieda nie ma już twarzy dziecka, inwestujemy w przyszłość młodego pokolenia” – zapewniła.

Dzięki rządowi PiS niektóre dzieci – zdaniem minister – po raz pierwszy wyjechały na wakacje, a w małych miejscowościach nie ma już w sklepach zakupów na zeszyt.

„Za chwilę program będzie miał nową odsłonę, bo będzie to program 800 Plus, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.” – poinformowała.

W ramach troski rządu o rodziny minister wskazała jeszcze na inne programy.

„To wyprawka na rozpoczęcie roku, świadczenie matczyne i rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 tys. złotych dla rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko. Wspieramy rodziców, żeby mieli możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym” – powiedziała.

Program 500 Plus – jak podkreśliła Maląg – przyniósł oczekiwane efekty w postaci zahamowania spadku dzietności.

„Udało się to dzięki zapewnieniu rodzinom stabilizacji i spokoju w życiu zawodowym. Praca jest bardzo ważna, dlatego staraliśmy się, aby uratować rynek pracy pomimo pandemii i wojny na Ukrainie” – oświadczyła.

Wskazała, że działania obecnego rządu doprowadziły do tego, że Polska(wspólnie z Czechami) mają najniższe bezrobocie w UE – 2,7 proc. Wyjaśniła, że niskie bezrobocie przekłada się na dobrą sytuację na rynku pracy, związaną z liczbą pracujących. Aktualnie pracuje ponad 17 mln Polaków.

„To jest najlepszy wskaźnik od wielu lat” – powiedziała i podkreśliła, że wzrastają również płace.

„Sytuacja spowodowana pandemią i wysoki poziom inflacji spowodowany wojną w Ukrainie, wywołaną przez Putina, pokazała, że Polacy nie zostali pozostawieni sami sobie” – zaznaczyła.

„Nie pozwolimy na to, żeby Polacy musieli martwić się o to, w jaki sposób związać koniec z końcem. Stąd wziął się dwukrotny wzrost w tym roku minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia i od 1 lipca do kwoty 3600 zł, zagwarantowanie stawki godzinowej, by osoby zatrudnione na umowie o pracę lub umowach cywilnoprawnych miały zabezpieczony odpowiedni poziom wynagrodzenia. Bardzo dobrym wskaźnikiem jest wzrost przeciętnego wynagrodzenia o wysokości ponad 7 tys. zł” – powiedziała.

Na rynku pracy – zdaniem minister – zanotowano dobrą sytuację dotyczącą liczby zatrudnionych kobiet. Tak zwana luka płacowa, czyli różnica między płacą dla kobiet i mężczyzn na tym samym stanowisku w Polce, wynosi 4,5 proc. a średnia europejska to 12,9 procent.

„Dążymy do tego, żeby wskaźniki w naszym kraju były jeszcze lepsze” – powiedziała.

Dodała, że z roku na rok wzrasta zatrudnianie kobiet na stanowiskach kierowniczych. Poinformowała, że Polki są dobrze wykształcone i ambitne, ponieważ chcą łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

„Obowiązkiem rządu jest to, aby takie warunki spełnić. Rodzice mający dzieci do ósmego roku życia mogą, po uzgodnieniu z pracodawcą, wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Dążymy do tego, żeby w Polsce było coraz więcej umów na czas nieokreślony, które młodym ludziom dają stabilizację na rynku pracy. To pozwala podejmować decyzję o założeniu rodziny” – podkreśliła.

Zdaniem minister rząd PiS jest odpowiedzialny.

„Wyprowadziliśmy Polskę z kąta Unii Europejskiej. Polska musi się rozwijać, musi być silnym i nowoczesnym państwem” – oświadczyła.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl