fot. PAP/Mateusz Marek

Min. M. Maląg: Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 r. blisko 38 mld złotych

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 r. blisko 38 mld zł. Na programy w ramach Funduszu Solidarnościowego przeznaczyliśmy blisko 1 mld zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS w czasie wtorkowego briefingu w Warszawie powiedziała, że „podmiotowość osób niepełnosprawnych jest priorytetem”. Zaznaczyła, że „osoby nawet z największymi niepełnosprawnościami mają prawo do niezależnego życia”.

„Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami jest swoistą mapą drogową pokazania kompleksowego wsparcia, jakim chcemy otoczyć osoby niepełnosprawne (…). To nie osoby niepełnosprawne mają przystosować się do otaczającego środowiska, tylko działania przystosowawcze powinny być kompleksowo realizowane i inicjowane” – oświadczyła minister.

Jak zaznaczyła, „priorytetem jest przygotowanie projektu ustawy wdrażającej konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”.

Zwróciła uwagę, że „same nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły blisko 38 mld złotych”.

„Tymczasem w roku 2015 kwota ta wynosiła 15 miliardów złotych” – wskazała.

Powiedziała, że w tym czasie powstał m.in. Fundusz Solidarnościowy.

„Fundusz Solidarnościowy jest przełomowym wsparciem, przez które realizowane są trzy programy: asystencja osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa i tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych” – mówiła Marlena Maląg.

Zainteresowanie wsparciem rośnie, co pokazują liczby. W 2021 roku osoby niepełnosprawne skorzystały z ponad czterech i pół miliona godzin asystencji. Rok później było to 11 milionów godzin. Działa już 21 centrów opiekuńczo-mieszkalnych, ale podpisane zostały umowy na utworzenie 100 takich placówek.

– W takim mieszkaniu osoba ma zapewnioną opiekę całodobową, wyżywienie, staramy się dbać o potrzeby – powiedziała Anna Szweda, koordynator Instytutu Dostępności.

Oprócz codziennego wsparcia oraz wsparcia finansowego – czyli renty socjalnej lub świadczenia pielęgnacyjnego – rząd kieruje także środki na likwidację barier architektonicznych w przestrzeni publicznej.

Realizowane są takie programy jak: wspomagane społeczności mieszkaniowe, mieszkanie dla absolwenta czy dostępne mieszkanie – podkreślał wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik.

– Polega na możliwość zamiany mieszkania z dużym dofinansowaniem, o równowartości 15 metrów kwadratowych ceny rynkowej dla osób, które nie mogą samodzielnie opuszczać swojego mieszkania ze względu na bariery – podsumował wiceminister Paweł Wdówik.

Od pierwszego marca ruszy nabór wniosków w programie samochodowym, który przewiduje zaopatrzenie osoby niepełnosprawnej w znacznym stopniu w specjalnie dostosowany środek transportu.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl