fot. Tomasz Strąg

Min. M. Błaszczak: tegoroczna defilada 15 sierpnia – w Katowicach

Doroczna defilada Wojska Polskiego, organizowana w dniu jego święta – 15 sierpnia – odbędzie się w tym roku w Katowicach, aby uczcić trwający Rok Powstań Śląskich. Poinformował o tym w środę w Katowicach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Zdecydowałem o tym, żeby tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbyło się tu, na Śląsku, w Katowicach, żeby defilada Wojska Polskiego 15 sierpnia tego roku, miała miejsce właśnie w Katowicach ze względu na doniosłość wydarzenia sprzed 100 lat – to będzie dzień przed setną rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego” – powiedział minister obrony podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.

„To bardzo ważne wydarzenie, upamiętniające stulecie wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego, upamiętniające odradzanie się państwowości polskiej i wielką wolę Ślązaków do tego, żeby Śląsk stanowił część odrodzonej Rzeczypospolitej” – podkreślił.

„Z radością przyjmujemy informację, że w roku Powstań Śląskich najważniejsza wojskowa defilada odbędzie się właśnie tutaj, w Katowicach” – powiedziała europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.

„To jest bardzo wyraźny akcent położony na to, jak ważna jest ta rocznica i bohaterstwo krwi, jakie złożyli powstańcy śląscy, aby Śląsk był polski” – dodała.

Zdaniem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, organizacja tegorocznej defilady w Katowicach jest potwierdzeniem rangi i znaczenia Śląska dla Polski.

„Poczytujemy to jako najwyższy wyraz uznania” – podkreślił.

Podczas konferencji poinformowano też o zaplanowanym na najbliższą sobotę Pikniku Patriotycznym w Katowicach.

„Na tym pikniku będzie biło patriotyczne serce nie tylko woj. śląskiego, ale i całej Polski” – oceniła Jadwiga Wiśniewska.

„Zapraszam nie tylko mieszkańców woj. śląskiego, ale wszystkich do tego, żeby w najbliższą sobotę przyjechać do Katowic, porozmawiać z żołnierzami Wojska Polskiego, podziwiać sprzęt, jakim dysponuje” – dodał Mariusz Błaszczak.

Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej:

 „Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej, polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym”.

Główne obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego mają odbyć się w sierpniu w Mysłowicach – to właśnie masakra przed kopalnią Mysłowice 15 sierpnia 1919 r. była impulsem do rozpoczęcia akcji powstańczej. Po otwarciu ognia przez oddział Grenzschutzu (niemieckiej straży granicznej) zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec.

I Powstanie Śląskie było – według historycznych opracowań – spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Upadło po 10 dniach, przygotowując jednak grunt do dwóch kolejnych powstań w następnych latach. Na Śląsku wrzało już wcześniej. W maju 1919 r. na konferencji w Wersalu zadecydowano, że o przynależności atrakcyjnych gospodarczo terenów Śląska przesądzi plebiscyt. Wobec trudności gospodarczych w regionie pracę przerwało 40 kopalń. Górnicy nie otrzymywali pensji, więc zdecydowali się na strajk generalny.

Rok później, również w sierpniu, wybuchło II Powstanie Śląskie, a efektem rozpoczętego w kolejnym roku (w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.) trzeciego powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl