fot. twitter.com/mblaszczak

Min. M. Błaszczak: Oddawanie krwi jest dowodem służby w czasie pokoju

Oddawanie krwi jest dowodem służby w czasie pokoju – mówił w piątek w stolicy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, otwierając tegoroczną akcję honorowego krwiodawstwa „SpoKREWnieni służbą” w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej przy al. Niepodległości w Warszawie, gdzie ustawiono autobus, w którym można oddawać krew, Mariusz Błaszczak przypomniał, że podczas ubiegłorocznej akcji trwającej miesiąc uzyskano prawie 7 tys. litrów krwi, a oddało ją ponad 5 tys. żołnierzy.

Podkreślił, że Żołnierze Wyklęci nie szczędzili własnej krwi w walce o wolną Polskę.

„Dziś żyjemy w wolnej Polsce i dziś chcemy służyć innym, chcemy służyć tym, którzy potrzebują pomocy” – mówił min. Błaszczak do uczestników inauguracji akcji krwiodawstwa – kombatantów i żołnierzy.

Podał, że w tym roku akcja będzie prowadzona dłużej niż miesiąc – do końca wakacji. Przypomniał, że to w okresie wakacyjnym najbardziej brakuje krwi dla poszkodowanych w wypadkach.

„Okres wakacyjny jest okresem najtrudniejszym. Okresem, w którym najbardziej potrzeba pomocy daru życia, a więc pomocy w postaci oddawanej krwi dla ofiar wypadków. To jest nasza dzisiejsza służba, to jest zadanie, które stawiają sobie żołnierze Wojska Polskiego, aby właśnie w ten sposób służyć innym, służyć społeczeństwu, żeby pomagać tym, którzy pomocy potrzebują” – mówił.

„W hołdzie dla Żołnierzy Wyklętych otwieramy kolejną edycję akcji” – dodał.

„Oddawanie krwi jest niezwykłą wartością, jest pomocne dla innych, jest właśnie dowodem służby w czasie pokoju” – ocenił.

PAP/RIRM

drukuj