[TYLKO U NAS] M. Błaszczak o II wojnie światowej: Musimy mówić, jak było naprawdę

To jest nasz wspólny polsko-żydowski obowiązek, żeby mówić, jak było naprawdę – podkreślał dziś w Toruniu minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA przemawiał na Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i Nadzieja” poświęconej postawom Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Minister spraw wewnętrznych i administracji w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na rozmycie towarzyszące faktom i odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej. Mówi się o jakichś „nazistach”, a któż to byli ci „naziści”? – pytał Mariusz Błaszczak.

– Pewnie gdybyśmy zapytali młodego człowieka z zachodu Europy kto wymordował w czasie II wojny światowej Żydów – ale wymordował też obywateli innych państw – to odpowiedziałby: „naziści”. A któż to byli ci „naziści”, ja pytam? Kim byli ci „naziści”? W czasie II wojny światowej zginęło 6 milionów Polaków, 6 milionów obywateli państwa polskiego – Żydów i Polaków, ale wszyscy ci ludzie (…) byli obywatelami państwa polskiego. (…) To było nasze wspólne państwo. I nasze wspólne państwo 1 września 1939 roku zostało napadnięte przez naszych sąsiadów z Niemiec – przypomniał szef MSWiA.

Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na wspólny polsko-żydowski obowiązek upowszechniania prawdy o tragedii II wojny światowej. Musimy o tym mówić – zaznaczył, wskazując na nierozliczone niemieckie zbrodnie.

– W pierwszych dniach sierpnia 1944 roku, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, cywilni mieszkańcy Woli zostali wymordowani przez Niemców. 50 tysięcy ludzi – kobiet, dzieci, starców. Zostali wymordowani dlatego, że byli Polakami. (…) A dowódca tej operacji Heinz Reinefarth przeżył wojnę, później przez lata był burmistrzem jednego z miast w landzie Schleswig-Holstein. Tak wyglądała historia. Musimy o tym mówić – powiedział.

Minister zwrócił się też ze słowami podziękowania do Dyrektora Radia Maryja o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, z którego inicjatywy powstała toruńska Kaplica Pamięci

– Kilka lat temu powiedziałem Ojcu Dyrektorowi, że to on wykonał funkcję państwa polskiego, bo ta kaplica, te nazwiska upamiętnionych Polaków, którzy oddali swoje życie ratując Żydów – swoich sąsiadów, przyjaciół, ale też często ludzi nieznanych – to jest funkcja państwa polskiego wykonana przez o. Tadeusza Rydzyka. A więc Bóg zapłać za to! – powiedział Mariusz Błaszczak.

W Toruniu w Kaplicy Pamięci męczenników polskich odbyła się dziś Międzynarodowa Konferencja  „Pamięć i Nadzieja” poświęcona postawom Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, parlamentu i prezydenta RP, świadkowie osób uratowanych przez Polaków w czasie holokaustu, przedstawiciele rządu i parlamentu izraelskiego, a także prezes fundacji „From the Depths” Jonny Daniels.

Wydarzenie zorganizowały: Instytut im. Św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, Fundacja „From the Depths” oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: premier RP Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

RIRM

drukuj