Min. M. Błaszczak: 6,5 mld dolarów to maksymalna kwota, jaką Polska zapłaci za 32 samoloty F-35

6,5 mld dolarów to maksymalna kwota, jaką Polska zapłaci za 32 samoloty F-35. Realny jest scenariusz belgijski i zbicie tej sumy do ok. 4 mld – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zgodę na sprzedaż Polsce samolotów F-35 wydał Departament Stanu USA. Teraz sprawą zajmie się amerykański Kongres.

– Prowadzimy negocjacje. One się rozpoczną, kiedy kongres USA wyda zgodę, bo nie każde państwo może kupić F-35. To są najnowocześniejsze samoloty i one sprawią, że polskie państwo będzie miało przewagę – powiedział szef MON.

Amerykanie chcą sprzedać Polsce 32 samoloty za łączną kwotę 6,5 mld dolarów. To ponad 25 mld złotych. 

– To jest cena maksymalna. Kiedy w ubiegłym roku kupowałem system Patriot, cena maksymalna wynosiła 10,5 mld dolarów. Kupiłem Patrioty za niecałe 5 mld dolarów – dodał gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM.

Dlatego – jak tłumaczy minister Mariusz Błaszczak – teraz rolą rządu jest zbić cenę. I realny jest scenariusz np. belgijski. Kiedy cena spadła do 4,5 mld dolarów.

– Realne są wielkości, jakie dotyczą Belgii. Dlatego że kupujemy podobną liczbę samolotów. Cena, myślę, będzie bardzo zbliżona – powiedział Mariusz Błaszczak.

Na koszty wpływ będzie miał również offset. Na ten temat wciąż wiemy jednak niewiele. Na razie nie ma żadnych porozumień offsetowych. Jeśli do takich dojdzie, to warunki określą kupujący i wykonawcy. Dodatkowym kosztem będzie korzystanie z samolotów. Koszt godziny lotu to 40 tys. dolarów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl