fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Byli opozycjoniści chcą stałego świadczenia bez progów dochodowych

Byli opozycjoniści domagają się stałego świadczenia dla osób prześladowanych w okresie PRL. Jak poinformował „Nasz Dziennik”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych skierowało w tej sprawie petycję do Senatu.

Autorzy pisma zwracają uwagę, że obecna wysokość odszkodowania w wysokości 400 zł jest poniżająca i chcą, aby świadczenie miało stały, a nie jak do tej pory roczny charakter.

Podkreślają, że z pomocy tego typu korzysta niewiele osób, więc postulują również zniesienie progów dochodowych.

Wskazują ponadto, że wciąż wielu byłych funkcjonariuszy państwa komunistycznego pobiera wysokie uposażenia i korzysta z nienależnych im przywilejów.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podkreśla, że jest inicjatywa godna poparcia.

– Jest rzeczą oczywistą, że po zmianie władzy na taką, która deklaruje nową politykę historyczną, można oczekiwać, iż w ramach tej nowej polityki historycznej będą dokonywane nie tylko symboliczne zmiany, ale także odbędzie się to na zasadzie czysto materialnego wspomożenia tych ludzi, którzy w ciągu ostatnich 27 lat walnie przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a mimo to są obywatelami drugiej kategorii. Oczywiście, teraz się to wyrównuje. Dostają oni nieraz ordery, inne odznaczenia, zaprasza się ich na uroczystości – to jest bardzo piękne w sferze narodowych imponderabiliów. Ale jest jeszcze wymiar materialny – mówi dr Jerzy Bukowski.

Inicjatywa Stowarzyszenia spotkała się już z poparciem innych organizacji zrzeszających m.in. osoby represjonowane w stanie wojennym.

W ubiegłym roku uchwalono ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych, która budzi jednak niezadowolenie byłych opozycjonistów.

RIRM

drukuj