fot. PAP/Paweł Supernak

Min. Ł. Szumowski: Istotne jest przemodelowanie opieki zdrowotnej tak, aby system stawał się przyjazny dla pacjentów

Istotne jest przemodelowanie opieki zdrowotnej tak, aby system stawał się przyjazny dla pacjentów. Jednak jest to proces długofalowy – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W Warszawie szef resortu zainaugurował dwudniowy kongres „Zdrowie Polaków 2019”. Według ministra, kluczowymi wyzwaniami dla systemu zdrowia są edukacja, profilaktyka i zastosowanie najnowszych technologii w medycynie.

Minister Łukasz Szumowski powiedział, że dalej należy zwiększać nakłady na służbę zdrowia.

„Droga, którą idziemy krok po kroku, jest dobrym kierunkiem” zaznaczył.

– Co nie zwalnia nas z obowiązku, żebyśmy tą drogą i ścieżką podążali po to, żeby te finansowanie i ilość środków przeznaczonych na zdrowie Polaków była coraz większa, to jest kluczowe. To również nie zwalnia nas z działań takich bardzo racjonalnych, bo choćby z takich, które poprawiają koordynację opieki nad pacjentem. Przykładem takiego działania jest chociażby program KOS-zawał, gdzie przy czysto koordynacyjnych działaniach osiągnęliśmy redukcję śmiertelności o 30 proc. – wskazał Łukasz Szumowski.

Minister dodał, że istotna jest dyskusja nie tylko na temat tego, jak poprawiać system, ale też pokazywanie tego, co udało się do tej pory osiągnąć, a także rozmowy o tym, jak edukować pacjentów, jak funkcjonuje system w Polsce i na świecie.

RIRM

drukuj