fot. PAP/Tytus Żmijewski

Min. K. Tchórzewski: Proboszczowie w parafiach powinni złożyć oświadczenie na kościół, aby otrzymać wyrównanie cen za prąd

W wielu parafiach jest tak, że dom parafialny jest na taryfie G, czyli zarejestrowany na gospodarstwie domowym, a kościół jest osobno – na umowie czy też na taryfie C. Wówczas ksiądz proboszcz na kościół, na ten osobny licznik, składa oświadczenie, żeby dostać wyrównanie, czyli żeby było uznane wyrównanie z funduszu różnicy cen – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Dziś ostatni dzień na złożenie oświadczenia chroniącego przed wzrostem cen prądu. Po nowelizacji przepisów termin wydłużono do 13 sierpnia do godz. 20.00.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych jeszcze tylko dzisiaj mogą złożyć specjalne oświadczenie, by skorzystać z niższych cen za energię.

Termin ten obowiązuje też niektórych rolników – posiadających na przykład bardzo dużą hodowlę czy dodatkowo prowadzących jakąś działalność usługową. Ze składania oświadczeń zwolnione są gospodarstwa domowe.

W przypadku parafii proboszczowie muszą złożyć oświadczenie o wyrównanie na kościół – zaznacza minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– W wielu parafiach jest tak, że dom parafialny jest na taryfie G, czyli zarejestrowany na gospodarstwie domowym, a kościół jest osobno – na umowie czy też na taryfie C. Wówczas ksiądz proboszcz na kościół, na ten osobny licznik, składa oświadczenie, żeby dostać wyrównanie, czyli żeby było uznane wyrównanie z funduszu różnicy cen – tłumaczy.     

Krzysztof Tchórzewski wyjaśnia co zawiera, gdzie można pobrać druk i złożyć oświadczenie.

– W tym oświadczeniu podajemy swoje dane. To jest gotowy druk, który dostajemy w spółce energetycznej w punkcie obsługi klienta czy też możemy go sobie ze strony internetowej każdej spółki ściągnąć, wypełnić go i wysłać pocztą. To jest takie maksymalne ułatwienie, żeby każdy mógł tego dokonać. Jeśli w zakresie tychże podmiotów, które są tam wymienione, dany podmiot się nie mieści – podam taki przykład, że spora grupa rolników jest normalnie na taryfie G, jak gospodarstwa domowe, ale część z nich stała się także jednocześnie przedsiębiorcami. Mniejsi na przykład uruchomili działalność gospodarczą, mają osobny licznik na tę działalność gospodarczą i na ten osobny licznik są zobowiązani złożyć oświadczenie. Na licznik domowy, na taryfę G, która jest regulowana – nie muszą – wskazuje minister energii.

Złożenie oświadczenia jest konieczne, by w drugim półroczu br. mógł być rozliczany według cen i stawek opłat za energię elektryczną stosowanych 30 czerwca 2018 r.

RIRM

drukuj