fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. K. Tchórzewski: Po ok. 1,8-2,1 mld zł na rekompensaty wzrostu cen prądu dla gospodarstw i firm

Ok. 1,8-2,1 mld zł mają kosztować przygotowywane przez rząd rekompensaty dla gospodarstw domowych z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej; podobną kwotę pochłoną rekompensaty dla małych i średnich firm – poinformował we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„Rząd wielkości kosztów, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jest w granicach 1,8-2,1 mld zł. Podobne koszty dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw” – powiedział dziennikarzom minister w kuluarach szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że rekompensaty obejmą gospodarstwa domowe, a także – jak mówił – „znaczną część firm małych i średnich, w takim zakresie, w jakim one uczestniczą w obsłudze ludności”.

„Właściwie to będzie dotyczyło większości małych firm i znacznej części średnich. Z pierwszej przymiarki, która dotyczy wstępnego bilansu finansowego, wynika, że taki zakres może być objęty” – sprecyzował minister energii.

Zapowiedział, że prace nad projektem stosownej ustawy zakończą się w tym tygodniu, a w przyszłym tygodniu projekt trafi do Sejmu.

„Nie będzie podwyżek w sprawach związanych z energią elektryczną; po to właśnie stosujemy rekompensaty” – mówił Krzysztof Tchórzewski, przypominając, że obecny wzrost hurtowych cen energii wynika m.in. ze wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

PAP/RIRM

drukuj