fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Min. K. Tchórzewski: Cała Europa podnosi cenę za prąd, a Polska nie; to dzięki staraniom rządu PiS

Cała Europa ma podwyżki cen prądu. W Polsce takiej podwyżki nie ma i nie będzie – najprawdopodobniej również w 2020 r. To dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości – powiedział w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski. Gość programu odniósł się również do rzekomego mocnego wzrostu cen za gaz w przyszłym roku i zdementował te pogłoski.

Cena prądu dla obywateli nie zdrożeje, inaczej sytuacja będzie wyglądała tam, gdzie były przetargi publiczne na jego dostawę – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski.

Chciałbym zapewnić, że cena prądu w przyszłym roku nie zdrożeje. Dotyczy to zarówno obywateli, gospodarstw rodzinnych, jak i przedsiębiorstw. W samorządach i części większych przedsiębiorstw sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo tam były przetargi publiczne. Z tego tytułu będą musiały od nowa ogłosić nabory, np.. zmieniając zasadę naboru z rocznego na 2-letni. Wtedy mają prawo ponownie otworzyć nabór. Będą mieli podobne ceny, ponieważ przedsiębiorcom energetycznym zapewniamy rekompensatę – wskazał minister energii.

Jak dodał, podobna perspektywa rysuje się już na kolejny rok, a więc najprawdopodobniej w 2020 r. również nie będziemy więcej płacić za energię elektryczną.

Cała Europa ma podwyżki cen prądu. W Polsce takiej podwyżki nie ma i nie będzie – najprawdopodobniej również w kolejnym roku. To dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości, moim staraniom i pomocy premiera Morawieckiego, który spowodował obniżkę akcyzy. Tu mamy taką sytuację, że ceny energii elektrycznej nie zostaną podniesione – zaznaczył gość Radia Maryja.

Krzysztof Tchórzewski odniósł się również do spekulacji, jakoby cena za gaz miałaby być zdecydowanie wyższa. „To straszenie Polaków, które nie ma nic wspólnego z faktami” – podkreślił szef resortu energii.

Cena gazu wzrasta o ok. 10 proc., natomiast cena za przesył gazu zostanie obniżona. Stąd też sumarycznie rachunki za gaz nie wzrosną więcej niż na poziomie 3-4 proc. Dlatego nie dajmy się zwariować. Na rachunku 100 zł za gaz zapłacimy o ok. 3 zł więcej. Prąd miał zdrożeć o ok. 20-25 zł na tym samym rachunku i to faktycznie byłby problem. Niech nikt nie napędza strachu w Polsce za ceny gazu. Wzrost za gaz to jest normalna inflacyjna nadwyżka. Są różnego rodzaju zwyżki kosztów, bo sprowadzamy gaz zza granicy. Natomiast prąd produkujemy w Polsce i za jego cenę odpowiadamy od początku do końca my – podsumował gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Krzysztofa Tchórzewskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj