Resort rolnictwa opracuje strategię rynku wołowiny

W przyszłym roku ministerstwo rolnictwa zajmie się opracowaniem strategii rozwoju rynku wołowiny – poinformował w piątek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Chodzi o takie działania, które zwiększą konkurencyjność polskiego mięsa, a także poprawią jego jakość.

Minister zaznaczył podczas III Forum Sektora Wołowiny, że w tym roku resort przygotował Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych na lata 2016-2020. W przyszłym roku będzie opracowywana strategia rozwoju poszczególnych rynków rolnych, w tym wołowiny. Jak mówił, w jej przygotowanie powinny włączyć się organizacje branżowe, m.in. organizator forum – Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.

Minister Jurgiel przypomniał, że dokument ten, pokazuje z jakich instrumentów wsparcie można korzystać w celu stabilizacji rynków i zwiększenia opłacalności produkcji. Zapisane w nim zostały podstawowe założenia do rozwoju poszczególnych rynków rolnych w naszym kraju.

Jeżeli chodzi o rynek wołowiny to trzeba postawić na rozwój produkcji żywca wołowego, zwiększenie konkurencyjności krajowej produkcji tego mięsa na rynku unijnym i światowym, poprawa jakości polskiej wołowiny oraz stabilizację sytuacji dochodowej producentów tego mięsa – poinformował minister rolnictwa, dodając, że cele te trzeba później przełożyć na odpowiednie ustawy.

Polska jest obecnie siódmym producentem żywca wołowego w UE. Ok. 80 proc. produkcji wołowiny jest eksportowane. W 2015 r. produkcja żywca wołowego wyniosła 918 tys. ton i była o 14 proc. wyższa niż rok wcześniej. Mimo, że produkcja wołowiny rośnie, to jej spożycie spada. W tym roku prawdopodobnie wyniesie 1,6 kg na osobę i jest o wiele niższe niż w innych krajach UE.

III Forum Sektora Wołowiny odbywało się w ramach I edycji Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie koło Warszawy. Targi potrwają do niedzieli.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl