fot. PAP

UE: dopłaty rolne powyżej 2 tys. euro będą niższe o 4 proc.

Komisja Europejska wyliczyła, że w 2014 r. w budżecie na bezpośrednie dopłaty rolne zabraknie blisko 1,5 mld euro, dlatego postanowiła zredukować tegoroczne dopłaty o 4 proc. Redukcja będzie dotyczyć dopłat powyżej 2 tys. euro.

W marcu Komisja Europejska proponowała 5-proc. redukcję dopłat powyżej 5 tys. euro. Za jak najwyższym progiem opowiadała się Polska; chodziło o to, by tzw. dyscypliną finansową nie były objęte małe gospodarstwa. Ostatecznie KE zdecydowała o obniżeniu progu i objęciu dyscypliną mniejszych gospodarstw.

„Zgodnie z dzisiejszą decyzją KE, tegoroczne dopłaty bezpośrednie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej będą zredukowane o 4 proc., ponieważ dostępny budżet jest o 1,47 mld euro poniżej wymagań” – czytamy w piątkowej informacji KE.

 Komisja zastrzegła, że chodzi o dopłaty powyżej 2 tys. euro. Komisja ma zrewidować swoje szacunki dziury w budżecie na dopłaty w połowie października i może wówczas przedstawić krajom członkowskim inny procent ich redukcji. Ponieważ w sprawie marcowej propozycji KE do końca czerwca porozumienia nie osiągnęły kraje UE i Parlament Europejski, Komisja może sama ustalić wielkość korekty.

Z redukcji, którą proponuje Komisja Europejska, mają być wyłączone trzy najnowsze kraje członkowskie UE: Rumunia, Bułgaria i Chorwacja. KE ustaliła korektę w ramach ustanowionego w 2003 r. mechanizmu „dyscypliny finansowej”, który ma w razie potrzeby utrzymywać w określonych ryzach wydatki na dopłaty rolne. To pierwszy raz, kiedy mechanizm zostanie uruchomiony.

PAP

drukuj