Projekt ustawy ws. OFE trafi dziś do konsultacji społecznych

Premier Donald Tusk zapowiedział, że projekt ustawy o OFE  dziś wieczorem trafi do konsultacji, które potrwają ustawowy miesiąc. W listopadzie  projekt znajdzie się w parlamencie.

Na początku września szef rządu powiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa.

Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.

Zdaniem ekonomisty pos. Zbigniewa Kuźmiuka, rząd Donalda Tuska postępuje skandalicznie, w tej tak ważnej dla obywateli kwestii. Wlicza do przyszłorocznego budżetu olbrzymie finansowe skutki ustawy, która nadal nie jest gotowa.

– Te informacje są skandaliczne. Otóż rzeczywiście dopiero projekt ustawy dot. zmian w OFE będzie oficjalnym projektem rządowym, wieczorem – jak słyszymy – i pójdzie do konsultacji, a konsekwencje wynikające z tej ustawy zostały już wpisane w postaci wielu miliardów złotych do projektu budżetu na 2013 rok. Ewidentnie więc taki sposób procedowania tymi aktami prawnymi jest niekonstytucyjny. Do projektu budżetu zostało już wpisane 8 mld złotych zmniejszenia wydatków związanych z obsługą części krajowej długu publicznego i 15 mld zmniejszonej dotacji do funduszu ubezpieczeń społecznych; a więc razem konsekwencje tej ustawy w budżecie 2013 r. to 23 mld złotych. To olbrzymia kwota – zaznacza poseł.

Ekonomista zwraca również uwagę, że pod znakiem zapytania stoi zgodność rządowego projektu ustawy z Konstytucją RP.

– Te środki zostały wpisane do projektu budżetu w sytuacji, w której nie ma nawet projektu ustawy w tej sprawie, a w Sejmie znajdzie się on w pierwszej połowie listopada. Co więcej, znając wątpliwości w samym klubie PO, nie jest pewne, czy ten projekt zostanie uchwalony przez większość koalicyjną tzn. Platformy Obywatelskiej i PSL. Słyszymy też o możliwym skierowaniu tego projektu do Trybunału Konstytucyjnego, więc procedowanie w tej sprawie jest doprawdy skandaliczne. Po pierwsze dotyczy to 16 mln ubezpieczonych w OFE, po drugie gigantycznej niepewności związanej z budżetem państwa na rok 2014 – podsumowuje Zbigniew Kuźmiuk.

 

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl