fot. PAP/Piotr Nowak

Min. J. Kwieciński: W 2030 r. osiągniemy średnią Unii Europejskiej w sprawie dostępności mieszkań

W 2030 roku Polska ma osiągnąć średnią unijną dotyczącą dostępności mieszkań dla obywateli. Liczba mieszkań przypadająca na tysiąc mieszkańców ma wzrosnąć do 435 – zadeklarował minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. 

W 2014 roku na tysiąc mieszkańców przypadały 363 mieszkania. W 2015 roku budowanych było 147 tys. mieszkań rocznie. W ubiegłym roku wskaźnik ten przekroczył poziom 380 mieszkań na 1000 osób.

– Na koniec tego roku mamy szanse osiągnąć 200 tys., czyli mniej więcej ten wzrost będzie o 1/3. […] Ten przyrost o czym już w tej chwili wiemy (jeżeli on się utrzyma, a wszystko inne liczby wskazują na to, że będzie w stanie się utrzymać) pozwoli nam osiągnąć te standardy europejskie – podkreślał Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju. 

Minister wyraził nadzieję, że średnią europejską – na poziomie 435 mieszkań na tysiąc mieszkańców – osiągniemy za 10 lat. Jerzy Kwieciński przekonywał, że większa liczba budowanych i oddawanych mieszkań to nie tylko zasługa dobrej koniunktury gospodarczej zachęcającej prywatne firmy do inwestycji. Zaznaczył, że udział w tym ma również rząd. 

– Zmieniliśmy radykalnie otoczenie prawne poprzez tzw. specustawę mieszkaniową, ale również inne ustawy, które mają dla Polaków duże znaczenie, jak np. likwidacja użytkowania wieczystego – wskazywał szef resortu finansów, inwestycji i rozwoju.

Stworzono także m.in. Krajowy Zasób Nieruchomości, uruchomiono program Mieszkanie Plus czy dopłaty do czynszów.

– W ramach tego nowego podejścia chcemy przekazać Polakom na dopłaty do czynszu 16 mld złotych. To ma dotyczyć nie tylko tych mieszkań, które my jako państwo przez naszego narodowego dewelopera chcemy budować, ale wszelkich innych mieszkań, które w Polsce powstają – akcentował min. Jerzy Kwieciński.

Od 2016 roku do końca lipca bieżącego roku dzięki pomocy państwa powstało ok. 3.5 tys. mieszkań. W budowie jest ponad 6 tys. kolejnych. Z kolei w ramach programu Mieszkanie Plus (gdzie są mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności) zbudowano do tej pory ok. 1 tys. mieszkań. W raporcie Rady Mieszkalnictwa podkreślono, że istotnym problemem jest dostępność mieszkań komunalnych. Na koniec ubiegłego roku po mieszkanie komunalne czekało w kolejce 149 tys. rodzin. Poprawa sytuacji ma nastąpić dzięki zwiększaniu wydatków budżetowych na wsparcie remontów i budowy mieszkań komunalnych. W budżecie na bieżący i przyszły rok zapewniono na ten cel 500 mln zł.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl