fot. PAP/EPA

Min. J. Czaputowicz: Skarga KE ws. sądów powszechnych powinna być wycofana

Skarga Komisji Europejskiej w sprawie sądów powszechnych trafiła w poniedziałek pod obrady Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powinna ona być wycofana – podkreśla minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz.

– To prawo zostało już zmienione na tyle, że tutaj nie ma żadnych zarzutów, jeśli chodzi o Polskę. Uważamy, że mamy prawo do reformowania systemu sądownictwa, także określania wieku emerytalnego sędziów, a tego przecież dotyczy skarga. Myślę, że KE, ale też TSUE wykorzystuje obecną sytuację, żeby umocnić swoją pozycje w systemie Unii Europejskiej, traktując całą sprawę jako szansę na potwierdzenie swojego statusu. Raczej ta kwestia dotyczy wszystkich, kształtu UE, kompetencji poszczególnych ciał niż Polski – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

Z kolei jutro już po raz 15. temat reformy polskiego sądownictwa będzie przedmiotem posiedzenia unijnych ministrów ds. europejskich.

– Nasza ocena jest jednoznaczna. Artkuł 7. nie sprawdza się. Jedyne co można robić, to prosić o kolejne wysłuchania. Myślę, że Frans Timmermans przedstawi, jak widzi tę sytuację. Dostrzegamy też jego rolę jako aktywisty politycznego – odwiedza Polskę, nie spotyka się z polskimi władzami, natomiast spotyka się z opozycją, z tymi, którzy krytykują władze. Dostrzegamy tutaj ten konflikt interesów. Nie jest dobrze. Gdy mówimy, że spada poparcie dla UE, ludzie się od niej odwracają, to jest właśnie przykład działania niewłaściwego ze strony Fransa Timmermansa, który powinien zachować neutralność polityczną – zaznaczył minister spraw zagranicznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl