fot. Tomasz Strąg

Min. J. Brudziński: Obniżenie stawki PIT nastąpi w tym roku

Obniżenie stawki PIT będzie miało miejsce w tym roku, ale pamiętajmy, że rok kończy się w grudniu, więc mamy jeszcze trochę czasu – powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński. Podkreślił, że propozycje PiS wprowadzane są stopniowo, a wydatki z tym związane są „dobrze policzone”.

Pod koniec lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki na konwencji partii w Warszawie zapowiedzieli nowe propozycje programowe – tzw. nową piątkę PiS. Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także „trzynastka” dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Zgodnie z zapowiedzią szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej 500 plus ma objąć wszystkie dzieci do 18 roku życia od 1 lipca, z kolei większość świadczeń z programu „Emerytura plus” ma zostać wypłacona w maju.

Pytany w TVP Info, jaka jest szansa na to, że stawka PIT zostanie obniżona jeszcze w tym roku, Joachim Brudziński podkreślił, że kilka tygodni temu na konwencji PiS „mówił o tym nie kto inny, jak pomysłodawca tej piątki, Jarosław Kaczyński”.

Minister Brudziński podkreślił, że propozycje PiS są „dokładnie policzone” i wprowadzane w życie stopniowo.

„Obniżenie stawki PIT będzie miało miejsce w tym roku – mówił o tym Jarosław Kaczyński – ale pamiętajmy, że rok kończy się w grudniu, więc mamy tutaj jeszcze trochę czasu” – powiedział Joachim Brudziński.

W środę „Dziennik Gazeta Prawna” informował o tym, że nie tylko zerowy PIT dla młodych, ale również obniżka stawki dla wszystkich do 17 proc. i podwojenie kosztów uzyskania przychodu miałyby zacząć działać jeszcze jesienią 2019 r.

„Chcemy nie tylko, by nowe rozwiązania w PIT zostały uchwalone, lecz także, by podatnicy odczuli ich pozytywne skutki już na jesieni” – powiedział „DGP” premier Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj