fot. flickr

Min. Inwestycji i Rozwoju: Polska wśród państw najefektywniej wykorzystujących środki UE

Polska jest wśród państw, które najefektywniej wykorzystują środki unijne – poinformował we wtorek resort inwestycji i rozwoju. Do końca ubiegłego roku wartość wnioskowanego dofinansowania UE osiągnęła 618 mld zł, a wkład unijny w umowy na realizację inwestycji wyniósł 382 mld zł.

Resort inwestycji na wtorkowej konferencji prasowej podsumował proces wdrażania programów operacyjnych w pierwszej połowie perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

„Polska jest wśród państw UE, które najefektywniej wykorzystują dostępne środki unijne. Do końca ubiegłego roku wartość wnioskowanego dofinansowania unijnego osiągnęła 618 miliardów złotych, a wkład unijny w umowy na realizację inwestycji wyniósł 382 miliardów złotych. Z tej kwoty beneficjenci rozliczyli 97 miliardów złotych” – poinformowało we wtorek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Resort podkreślił, że przypadająca w tym roku 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zbiegła się w czasie z półmetkiem wykorzystania funduszy europejskich w obecnej perspektywie.

„Mamy się czym pochwalić, nie tylko w kraju, ale także na płaszczyźnie unijnej” – podkreślił szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że początki nie były łatwe, bowiem w połowie listopada 2015 r. kwota zrealizowanych wydatków i rozliczonych z Komisją Europejską wynosiła zero euro. Podjęte działania naprawcze przyniosły efekty.

„Polska jest w czołówce nie tylko pod względem nominalnych kwot (…), ale również relatywnie jesteśmy tym krajem, który jest liderem i pokazuje jak dobrze wykorzystywać pieniądze unijne i daje przykład innym krajom” – mówił szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Z przedstawionych przez ministerstwo danych wynika, że spośród wszystkich państw członkowskich, Polska otrzymała do końca 2018 roku największy zwrot środków z Komisji Europejskiej, to jest blisko 17 miliardów euro. Z przysługujących Polsce 330 mld zł, w ramach podpisanych umów, wykorzystano 71 proc. przysługujących środków, co przekłada się na 233,5 mld zł.

„W pełni kontrolujemy proces realizacji tej perspektywy (…). W tej chwili jesteśmy na dobrej ścieżce do tego, żeby Polska w pełni wykorzystała sto procent przyznanych jej środków na obecna perspektywę finansową i o to chcemy, jako rząd, ale szczególnie moje ministerstwo, zadbać. Żeby żadne euro się nie zmarnowało, żeby wszystkie środki przyznane naszemu krajowi nie tylko zostały wykorzystane, ale wykorzystane dobrze” – zapewnił min. Jerzy Kwieciński.

W informacji MIiR zwróciło uwagę na nadal utrzymujące się różnice w tempie realizacji programów krajowych oraz regionalnych. W programach krajowych do końca 2018 roku umowy wyczerpały 74 proc. dostępnych środków, podczas, gdy w programach regionalnych było to 66 proc.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że blisko 78 mld zł pochodzących ze środków unijnych na lata 2014-2020 Polska przeznaczyła na inwestycje transportowe. Na kolejnych miejscach znalazły się projekty dotyczące gospodarki niskoemisyjnej, B+R, ochrony środowiska i konkurencyjności MŚP.

„Najwięcej pieniędzy, bo blisko 78 miliardów złotych, zostało przeznaczonych na inwestycje transportowe. Na kolejnych miejscach uplasowały się projekty dotyczące gospodarki niskoemisyjnej – 31,3 miliardów złotych, B+R – 21,5 miliarda złotych oraz ochrony środowiska (18,6 miliarda złotych) i konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw – 18,3 miliarda złotych” – przekazał resort.

Ministerstwo wskazało, że dobrze wykorzystane środki polityki spójności wpływają na rozwój Polski i poprawę jakości życia obywateli.

„Przykładem tego typu działań jest m.in. dofinansowanie projektów realizowanych przez ponad 48 tysięcy przedsiębiorstw, wsparcie ponad 700 szpitali, wdrożenie blisko 5 tysięcy wyników prac z zakresu B+R, czy liczne projekty realizowane w obszarze rynku pracy” – podało MIiR.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl