Min. H. Kowalczyk: Decyzje ws. budowy w Puszczy Noteckiej podejmie nadzór budowlany

Kompetencje ministra środowiska kończą się na decyzjach środowiskowych. Decyzje o kontynuacji budowy w Puszczy Noteckiej i sposobie jej rozliczenia leżą tylko i wyłącznie w gestii nadzoru budowlanego – powiedział dziś minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Sprawa dotyczy budowy obiektu w Puszczy Noteckiej w Stobnicy nawiązującej do stylu średniowiecznych zamków. Jest to 14 – piętrowa budowla z prawie 50 mieszkaniami i kilkudziesięciometrową wieżą. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. Stan zaawansowania budowy to ok. 90 proc.

„Mając te wszystkie informacje i pozwolenia na budowę, oparte na błędnych założeniach, Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie podejmował stosowne decyzje” – zaznaczył na konferencji prasowej Henryk Kowalczyk.

Polityk dodał, że co do intencji, czy było to wprowadzenie w błąd, rozmyślne czy przypadkowe, są od tego organa ścigania, czyli prokuratura.

„Nie stwierdziliśmy, żeby uzyskano stosowne do zmian pozwolenie wodno-prawne czyli dotyczące tych czynności, które się zadziały. Pozwolenie wodno-prawne dotyczyło zupełnie czego innego” – mówił szef resortu.

Kolejnym elementem jest oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania gruntem, takie oświadczenie wydaje się przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. M.in. ten obszar obejmuje rzekę Kończak, a to są tereny pod wodami płynącymi, należącymi do Skarbu Państwa. W zarządzie wód polskich nie znaleźliśmy stosowanej umowy użyczenia, dzierżawy czy sprzedaży, która mogłaby wskazywać na to, by inwestor w sposób prawidłowy stwierdził, że posiada prawo do dysponowania gruntem do tej działki.

W tej sytuacji uzupełniony został wniosek do prokuratury, który był już wcześniej złożony, o stwierdzonych nieprawidłowościach, o sprawdzenie zgodnie z rzeczywistym stanem budowy. O sprawie został także poinformowany Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl