fot. PAP/Marcin Obara

Min. D. Piontkowski: Część zmian w oświacie zostanie wprowadzonych jeszcze przed końcem kadencji

Część zmian, o które wnioskowali uczestnicy rozmów w podstolikach zostanie wprowadzona jeszcze w tej kadencji – zapowiedział szef MEN-u Dariusz Piontkowski. Jak mówił, proste zmiany prawa powinny pozwolić na realizację postulatów rodziców.

Minister edukacji uczestniczy w czwartym już posiedzeniuokrągłego stołu” ws. edukacji, które odbywa się w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. W sesji plenarnej bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Uczestnicy spotkania dyskutują na temat tego, jak ma wyglądać szkoła w przyszłości. Rząd jest na etapie wdrażania zmian, ale jest otwarty na nowe propozycje.

Uczestnicy „okrągłego stołu” zwracali szczególną uwagę na jakość nauczania – powiedział minister Dariusz Piontkowski.

– Poprawa jakości nauczania nie jest prostą sprawą, którą da się wykonać w ciągu kilku tygodni czy kilku miesięcy. Musimy więc założyć przynajmniej dwie perspektywy. To perspektywa krótka – do końca kadencji – w której będziemy starali się zrealizować część państwa wniosków. Pan premier wspomniał chociażby o realizacji postulatów środowiska rodziców. Wydaje nam się, że proste zmiany prawa powinny pozwolić zrealizować przynajmniej niektóre postulaty. Będziemy starali się to zrobić jeszcze przed zakończeniem kadencji. Ale część zmian, które państwo proponowali, wymaga jednak działań długofalowych. Bardzo często mówiliście państwo chociażby o zmianie sposobu kształcenia nauczycieli i my taką potrzebę dostrzegamy – podkreślił minister.

„Okrągły stół” został zwołany po proteście nauczycieli zrzeszonych między innymi w ZNP.

W parlamencie procedowana jest nowela Karty Nauczyciela. To realizacja porozumienia zawartego z oświatową „Solidarnością”. Na mocy tych przepisów średnie uposażanie nauczycieli wzrośnie od września tego roku o blisko 10 proc.

RIRM

drukuj