fot. PAP/Piotr Nowak

IPN ogłosił kolejne imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunizmu i UPA

IPN ogłosił kolejne imiona i nazwiska ofiar zbrodni komunizmu i UPA, których szczątki z bezimiennych mogił wydobyli specjaliści z zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Wśród 24 odnalezionych są między innymi: Wojciech Stypuła ps. Bartek, żołnierz AK; Roman Szczur ps. Halina, Nadzieja, Urszula, podoficer KOP i WP, żołnierz AK, oraz Tadeusz Wienc, żołnierz WP.

Prezes IPN Jarosław Szarek zaznaczył, że to z krwi niezłomnych żołnierzy wyklętych jest niepodległa Polska. Dodał, że wyrazem wdzięczności jest ich odnalezienie oraz identyfikacja.

– Niektórzy mówią, takie opinie słyszałem, że za dużo mówimy o tym pokoleniu, że tych uroczystości jest za dużo i to powszednieje. Nie, proszę państwa, to nam nigdy nie spowszednieje, bo Polska nam nie spowszednieje. Pójdziemy po każdego z nich, aż znajdziemy wszystkich i zawołamy po imieniu. Taki jest nasz obowiązek, to jest nasza wdzięczność – podkreślił dr Jarosław Szarek.

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście wskazał, że wszystkim, którzy zginęli, pełniąc służbę dla Rzeczpospolitej, mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę.

Do tej pory dzięki pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy Danuty Siedzikówny „Inki”.

RIRM

drukuj