fot. tvp.info

Min. Beata Kempa przybyła z pięciodniową wizytą do Iraku

Minister w KPRM odpowiedzialna m.in. ws. pomocy humanitarnej Beata Kempy przyleciała w sobotę do Bagdadu. Jest to pierwsza od kilku lat wizyta członka polskiego rządu w Iraku. Głównym celem jej pięciodniowego pobytu jest odwiedzenie finansowanych przez Polskę projektów pomocowych.

W planie pobytu minister Beaty Kempy w Iraku są m.in. spotkania z szefem irackiej dyplomacji Mohammadem Alim al-Hakimem, ministrem zdrowia i środowiska, odpowiedzialnym również za problemy humanitarne, Alaą Abd as-Sahebem al-Alwanem oraz władzami kurdyjskimi, w tym byłym prezydentem Regionu Kurdystanu Masudem Barzanim, stojącym na czele największej kurdyjskiej partii w Iraku – Partii Demokratycznej Kurdystanu (PDK).

W Bagdadzie Kempa spotka się również z przedstawicielami miejscowych agend ONZ oraz odwiedzi polski kontyngent wojskowy szkolący w ramach międzynarodowej operacji Inherent Resolve irackich żołnierzy walczących z tzw. Państwem Islamskim (ISIS).

Z Bagdadu minister Kempa uda się do Regionu Kurdystanu oraz znajdującej się na północy Iraku prowincji Niniwa, gdzie odwiedzi projekty pomocowe dla uchodźców realizowane przez polskie organizacje humanitarne przy wsparciu finansowym polskiego rządu.

Polska od 2016 roku zaangażowana jest w pomoc dla uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP) w Iraku, w tym w szczególności w Regionie Kurdystanu. W czasie wojny z tzw. Państwem Islamskim liczba IDP w Iraku osiągnęła 3,5 mln osób. Dodatkowo w irackim Regionie Kurdystanu przebywało ponad 200 tys. uchodźców z sąsiedniej Syrii. Obecnie liczbę IDP w Iraku ocenia się na ponad milion. Pomocy potrzebują jednak również osoby powracający do swoich zrujnowanych wskutek walk miast i wsi.

W 2016 roku polski rząd wsparł projekty humanitarne realizowane w Iraku kwotą 3,5 mln, a w 2017 zwiększył ją do 7,5 mln złotych. Projekty realizowane są przez takie organizacje jak Orla Straż, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska, Polska Misja Medyczna, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Beata Kempa jest pierwszym członkiem polskiego rządu odwiedzającym Irak od czasu zawieszenia w 2014 roku działalności ambasady RP w tym kraju przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Decyzja o wznowieniu działalności ambasady RP w Bagdadzie podjęta została w listopadzie 2016 roku.

PAP/RIRM

drukuj