fot. PAP/EPA

Min. A. Moskwa: Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz

Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Wskazała, że kluczowe jest znalezienie instytucji i partnerów, z którymi zbudujemy model współpracy na lata. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania – dodała.

W Warszawie odbywa się konferencja dotycząca finansowania projektów jądrowych zorganizowana przez Agencję Energii Jądrowej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD NEA – Nuclear Energy Agency przy Organisation for Economic Cooperation and Development) oraz Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Energetyki Jądrowej (IFNEC – International Framework for Nuclear Energy Cooperation) we współpracy z polskim resortem klimatu i środowiska.

„Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz. Jesteśmy z tego dumni. Mamy technologię, jesteśmy przed uzyskaniem ważnych pozwoleń – mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce” – powiedziała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, otwierając konferencję.

Szefowa MKiŚ poinformowała, że Polska jest zdeterminowana, by mieć przynajmniej 20 proc. energii jądrowej w miksie energetycznym. Wskazała zarazem na wyzwania związane m.in. z wyszkoleniem kadr.

„Mamy dobrych inżynierów, wyzwaniem jest zatrzymanie ich w Polsce, wyposażenie w odpowiednie umiejętności i zbudowanie dobrych zespołów na lata” – tłumaczyła.

Jak mówiła minister Anna Moskwa, kolejne wzywanie nie tylko w Polsce, ale na świecie dotyczy łańcucha dostaw.

„Wierzymy, że odpowiedzią na te wyzwania jest współpraca, w zakresie kadr, technologii, łańcucha dostaw, a także w zakresie finansowania” – zaznaczyła.

Zauważyła, że finansowanie projektów jądrowych wiąże się z budowaniem dobrych relacji i partnerstwa na wiele lat, wspólnego ponoszenia ryzyka.

„Kluczowe jest dla nas teraz znalezienie takich instytucji i partnerów, by zbudować model współpracy na lata, by być razem w tym projekcie i w niego wierzyć, bo to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania” – podkreśliła minister.

OECD NEA jest międzyrządową agencją, która ma ułatwiać współpracę między krajami w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, technologii, a także aspektów środowiskowych i prawnych. Polska należy do NEA od 2010 roku.

IFNEC to organizacja utworzona w 2006 r. z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, której celem jest zapewnienie forum do współpracy w wypracowywaniu korzystnych rozwiązań dla zapewnienia wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Polska należy do IFNEC od 2007 roku.

Program NEA-IFNEC Financing Initiative został uruchomiony przez NEA i IFNEC we współpracy z polskim MKiŚ w 2020 roku. W ramach tej inicjatywy odbywają się m.in. konferencje i webinaria poświęcone zagadnieniom związanym z finansowaniem projektów jądrowych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl