fot. PAP/Adam Warżawa

Min. A. Adamczyk: Odnoga Via Carpatia dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym

W sposób naturalny odnoga Via Carpatia dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że będzie to dogodne połączenie łączące Morze Czarne z Bałtykiem.

Andrzej Adamczyk zaznaczył, że „w sposób naturalny” odnoga Via Carpatia w Rumunii dotrze do portu w Konstancy.

Dalej tą drogą do Polski, do Lublina i później drogą ekspresową S17, drogą ekspresową S7, do portów Trójmiasta. To będzie bardzo dogodny szlak drogowy łączący Morze Czarne z Bałtykiem” – dodał szef resortu.

Andrzej Adamczyk podkreślił, że dla Rumunii, ale także dla Polski Via Carpatia jest bardzo ważna.

Dla nas ten południkowy układ szlaków transportowych również jest priorytetem. On jest w realizacji – jestem przekonany, że najbliższe lata to będzie finalizacja tego przedsięwzięcia” – ocenił minister infrastruktury.

To będzie realizacja budowy Via Carpatia na Słowacji, już dzisiaj ona kończy się na Węgrzech. Rumuni bardzo mocno wzięli się do pracy jeżeli chodzi o tę trasę” – dodał.

Minister ocenił, że „to jest nadzieja Rumunów na to, że będziemy mogli połączyć szlakiem drogowym i również kolejowym – port w rumuńskiej Konstancy i porty Trójmiasta”.

Mamy nadzieję na wpisanie tej trasy do sieci bazowej TEN-T (program, którego celem jest stworzenie spójnej sieci transportowej w UE – przyp.), wniosek o to już został złożony, a jeżeli tak się stanie, to mamy również nadzieję, bo są już praktycznie zapewnienia o współfinansowaniu tej inwestycji ze środków europejskich” – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

 

PAP

drukuj