fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Mija termin złożenia PIT 28, 16 A oraz 19 A

Dziś mija termin na złożenie w Urzędzie Skarbowym PIT-u 28, 16A oraz PIT-u 19A. Za niewywiązanie się z terminu mogą grozić sankcje finansowe.

Dziś ostatni dzień na rozliczenie dochodów mają osoby, które prywatnie wynajmowały w ubiegłym roku mieszkanie czy prowadziły działalność opodatkowaną ryczałtem albo na zasadach karty podatkowej.

– Jeżeli nie zdążą tego zrobić w godzinach pracy urzędu, to jak zwykle jest możliwość elektronicznego wysłania na portalu e-deklaracje bądź wysłanie listem poleconym – wyjaśnia rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Marta Szpakowska.

Dziś także ważny termin dla tych, którzy zatrudniają pracowników, czyli są płatnikami.

– Te osoby, które zatrudniają swoich pracowników, są zobowiązane do 31 stycznia przesłać do Urzędu Skarbowego informacje o dochodach, o pobranych zaliczkach, a więc PIT 11 – dodaje Marta Szpakowska.

I tu uwaga, w tym roku jest duża zmiana, bo w przypadku złożenia tego zeznania, trzeba to zrobić tylko i wyłącznie elektronicznie. To ostatni rok, gdy PIT-28 lub PIT-16A należy rozliczyć przed końcem stycznia.

– Od przyszłego roku również dla podatników, którzy wybrali taką formę opodatkowania będzie udostępniony „Twój e-PIT”, więc zdecydowanie będzie to łatwiejsze i szybciej będzie można skorzystać z tej usługi i termin będzie do 15 lutego – wskazuje rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Jeśli ktoś nie złoży zeznania, mogą go czekać przykre konsekwencje.

– Najlepiej jednak wywiązać się z tego obowiązku i nie narażać się na konsekwencje z ustawy karno-skarbowej, ponieważ mandat karny za niezłożenie w terminie zeznania to 1/10 najniższego wynagrodzenia do jej dwukrotności – mówi Marta Szpakowska.

Dlatego jednak warto pamiętać, że dziś ostatni dzwonek na złożenie PIT-u 28 czy 16A.

TV Trwam News/RIRM

drukuj