fot. twitter.com/mf_gov_pl

MF pracuje nad rozporządzeniem ws. zaniechania poboru PIT m.in. od „frankowiczów”

Ministerstwo Finansów kończy prace nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru PIT od umorzonych m.in. „frankowiczom” w 2019 r. kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych – wynika z wtorkowej informacji resortu finansów.

„Finalizowane są prace nad rozporządzeniem ministra finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe. Chodzi m.in. o umorzone w 2019 r. kwoty wierzytelności z tytułu zabezpieczonych hipotecznie kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe” – podano we wtorkowym komunikacie.

Wydanie rozporządzenia – jak wskazano – spowoduje, że objęte nim przychody wykazane we wcześniej sporządzonych przez bank PIT-11 (podatnicy, którzy uzyskali takie przychody otrzymali PIT-11 z banku) nie będą podlegać opodatkowaniu. Oznacza to, że nie należy ich wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Zaznaczono, że PIT-y-11 zostały już przez banki przekazane do urzędów skarbowych i do podatników oraz uwzględnione w usłudze Twój e-PIT. Osoby, które już rozliczyły roczny PIT (zarówno elektronicznie, jak i papierowo) i uwzględniły te kwoty w rozliczeniu, powinny złożyć korektę.

PAP

drukuj