fot. twitter.com/K_Mieszkala

Dr K. Mieszkała: Zerowy PIT może zmniejszyć szarą strefę

Tzw. zerowy PIT może zatrzymać młodych ludzi w Polsce – ocenił ekonomista dr Krystian Mieszkała. Nowela ustawy, która zwalnia osoby do 26. roku życia z podatku dochodowego od osób fizycznych, weszła w życie w tym tygodniu.

Młodzi pracownicy, którzy chcą otrzymać wyższą pensję, powinni złożyć specjalne oświadczenie u pracodawcy. Z podatku zwolnione będą osoby pracujące na etacie lub umowie zlecenie. Zarabiający najniższą krajową, czyli 2250 zł, zyskają co miesiąc 133 zł. Rocznie to ponad 1,5 tys. zł.

Dr Krystian Mieszkała uważa, że rozwiązanie nie tylko zasili portfele młodych ludzi, ale też zmniejszy szarą strefę.

– Niższy PIT z pewnością polepszy sytuację młodych osób, bo te osoby, wchodząc na rynek pracy, przeważnie zarabiają niższe kwoty. Zatem brak obowiązku pobierania zaliczki podatku spowoduje, że więcej zostanie im w portfelu. Z drugiej strony te osoby nie będą miały impulsu do pracy w szarej strefie. Pracodawca będzie musiał zatrudnić taką osobę legalnie, co przełoży się na płacenie składek, a to na ich przyszłe emerytury – podkreśla ekonomista.

Zerowy PIT dla młodych zapowiedział w lutym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ustawa wpisuje się w tzw. piątkę Kaczyńskiego. Program obejmie około 2 mln osób. Z ulgi mogą korzystać młodzi, których roczny dochód nie przekracza 85 528 zł. Na ten rok, próg jest proporcjonalnie niższy.

RIRM

drukuj